САЩ налагат мита на Китай, предизвиквайки глобални икономически реакции
Китай, Япония и Тайван се включват в активни търговски преговори със САЩ след новите ограничения

Решението на САЩ да наложат значителни мита на Китай предизвика редица дипломатически и икономически реакции от страна на множество държави. Пекин обяви, че налага мита в размер на 125% на стоките, идващи от САЩ, в отговор на митническите ставки, наложени от Вашингтон. Това действие допълнително ескалира търговската война между двете най-големи световни икономики.
Дипломатически усилия от Пекин
Китай активно води преговори със Саудитска Арабия и Южна Африка относно американските мита. Министърът на търговията на Китай Ван Вентао проведе видеоконференции с колегите си от тези две държави, за да обсъдят как да отговорят на митата и да засилят икономическите връзки. По време на разговора с Маджид бин Абдула ал Касаби, Ван акцентира на подобряването на сътрудничеството с държавите от Съвета за сътрудничество в Персийския залив. В разговора с колегата му от Южна Африка Паркс Тау бяха обсъдени ролите на Г-20 и БРИКС в управлението на глобалните търговски вериги.
Освен това, министерството на търговията на Китай обяви, че е подало допълнителна жалба в Световната търговска организация (СТО) срещу новите мита, наложени от САЩ. Това действие е част от стратегията на Китай да се справи с нарастващото напрежение в търговията чрез формални канали.
Среща между централните банки на Китай, Япония и Южна Корея
Представители на финансовите ведомства и централните банки на Китай, Япония и Южна Корея се срещнаха, за да обсъдят въздействието на митата на САЩ върху глобалната и регионална макроикономическа ситуация. Срещата се проведе в контекста на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), като от страна на Пекин присъства заместник-управителят на Китайската народна банка Сюан Чаннън.
Тази среща е важна, тъй като трите държави търсят начини за координиране на икономическите си политики в условията на нарастваща търговска несигурност.
Япония и Виетнам започват преговори със САЩ
В отговор на потенциалните икономически последствия от американските мита, Япония създаде работна група, която ще ръководи търговските преговори със САЩ. Начело на работната група ще бъде министърът на икономиката Рьосей Аказава, който планира да посети Вашингтон през следващата седмица. Япония обмисля и временно намаляване на данъка върху продажбите за хранителни стоки, както и предоставяне на парични помощи на домакинствата, за да смекчи икономическите последици.
Междувременно, премиерът на Виетнам Фам Мин Чин изрази мнение, че преговорите между Ханой и Вашингтон трябва да отчитат по-широкия контекст на отношенията между двете страни. Той разпореди да се сформира преговорен екип, който да работи по балансирано и устойчиво търговско споразумение със САЩ.
Тайван се включва в търговските преговори
Тайван също се позиционира като ключов участник в търговските преговори със САЩ. Президентът на Тайван, Уилям Лай Чинг-те, потвърди, че Тайван ще бъде сред първите търговски партньори, с които САЩ ще започнат преговори. Обсъжданията ще се фокусират върху намаляването на митата върху тайванските продукти, като страната се стреми да укрепи икономическите и търговски отношения със САЩ.
Тайван също така търси споразумение за свободна търговия със САЩ, особено с оглед на важната роля на страната в глобалната индустрия за полупроводници. Тази стъпка е част от стратегията на Тайван да се адаптира към новата търговска среда и да засили своето икономическо присъствие на международната сцена.