Русенският университет организира среща за дигитализацията във ВиК на 13 май

Студенти ще се запознаят с BIM, дигитални двойници и иновации в управлението на водна инфраструктура

Снимка © БТА

Русенският университет ще бъде домакин на среща със студенти, посветена на дигитализацията в сектор „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) и приложението на Building Information Modeling (BIM) в проектирането и управлението на водна инфраструктура. Събитието ще се проведе на 13 май тази година и има за цел да запознае студенти с новите технологии, които преобразяват сектора.

Дигитализация в ВиК сектора – възможности и иновации

Инициативата е част от национална програма, организирана от „Фондация за развитие на водния сектор“ и е насочена към представяне на иновативни методи и технологии, използвани в управлението и експлоатацията на водната инфраструктура. Сред темите са дигитални двойници, виртуална реалност (VR), 3D моделиране, IoT сензори и специализиран софтуер за мониторинг и управление на ВиК мрежи.

Виктория Иванова от Русенския университет подчерта, че целта на срещата е младите хора да се запознаят с технологиите, които вече променят облика на индустрията и отварят нови възможности за професионално развитие.

Лектори и практически опит

Сред лекторите са инж. Благой Козарев – председател на Комисията по професионална етика към Камарата на строителите в България, заместник-председател на „Българска асоциация по водите“ и основател на „Фондация за развитие на водния сектор“. Той ще представи темите по разбираем и практически ориентиран начин.

Друг водещ участник е Спасен Никифоров, студент от Университета по архитектура, строителство и геодезия и стажант в компания, специализирана в изграждането на водна инфраструктура. Никифоров ще сподели своя опит и реални примери от сектора, като акцентира върху възможностите за кариерно развитие на млади специалисти в България.

Образование и бъдещи кариери в дигиталната водна инфраструктура

Събитието предоставя платформа за диалог между бъдещите инженери и експерти в сферата на водния сектор. То подкрепя интеграцията на съвременните дигитални технологии с образованието и практическия опит, което е ключово за развитието на устойчиви решения при управлението на водните ресурси.

По този начин срещата се превръща в стъпка напред за младите специалисти, които ще имат възможност да усвоят най-новите технологии и да допринесат за модернизирането на ВиК сектора в България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини