Румъния подписа меморандум за съхранение на зелена енергия с НЛВЕ на САЩ

Министър Себастиан Бурдужа обсъди стратегически проекти за устойчиво енергийно бъдеще

Снимка © БТА

Най-големият производител на енергия от водноелектрически централи в Румъния „Хидроелектрика“ и Националната лаборатория за възобновяема енергия на САЩ подписаха меморандум, който поставя Румъния в челните редици на Европа в съхранението на зелена енергия чрез помпено-акумулиращи водноелектрически централи. Събитието се състоя в столицата Варшава, където министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдужа проведе двустранна среща с американския си колега Кристофър Алън Райт.

Двустранна среща за бъдещето на енергетиката

По време на срещата, провела се в кулоарите на срещата на върха на инициативата „Три морета“, Бурдужа и Райт обсъдиха важни теми, свързани с енергийното бъдеще на Румъния и региона. „Имаме нужда от безопасна, евтина и чиста енергия“, сподели Бурдужа в публикация в социалните медии. Той подчерта, че е постигнат общ ангажимент за разработване на стратегически проекти, които да превърнат Румъния в устойчив регионален енергиен център.

В разговорите бяха включени и теми като малките модулни реактори (SMR) в Дойчещ, както и строителството на трети и четвърти блок на АЕЦ „Черна вода“, за което е подписан EPCM договор с участия на две големи американски компании. Освен това, съществуващ проект HVDC за високоволтов интерконектор за прав ток, жизненоважен за интегрирането на възобновяеми източници, също бе част от обсъжданията.

Помпено-акумулиращи водноелектрически централи и геотермална енергия

Бурдужа обяви, че меморандумът между „Хидроелектрика“ и NREL поставя Румъния на водеща позиция в Европа за съхранение на зелена енергия. Той сподели, че следват предпроектни проучвания с американска подкрепа за разработване на мрежа от помпено-акумулиращи водноелектрически централи в Карпатската верига.

Във Варшава бяха обсъдени и проектите за геотермална енергия, включително споразумението на ELCEN с американски партньори за картографиране на геотермалния потенциал в Букурещ. Бурдужа акцентира на необходимостта от интегриране на възобновяеми източници и подобряване на енергийната взаимосвързаност в Европа.

Стратегическо партньорство и бизнес възможности

Министърът подчерта, че разговорите са започнали от актуалните предизвикателства, пред които е изправена Европа, включително растящите цени на енергията и нуждата от алтернативи на въглищните електроцентрали. „Америка знае, че силна Европа е гарант за световната стабилност“, добави Бурдужа, подчертавайки важността на стратегическото партньорство между Румъния и САЩ.

Той изрази увереност, че двустранните отношения в енергийния сектор са изключителни и че новите проекти ще допринесат за изграждането на икономическото бъдеще и енергийната сигурност на Румъния.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини