Работодателите в България предпочитат работници от трети страни пред местните

Чуждестранните служители стават все по-често предпочитани в сектора на туризма

Снимка © БТА

На работодателите в България им излиза по-евтино да наемат работници от Непал, Индия, Шри Ланка и други т.нар. трети страни, отколкото да назначат българи. Това е особено очевидно в сектора на туризма, където има най-много чуждестранни работници.

Според неформални данни, служителите от държави извън ЕС се характеризират с трудолюбие, педантичност и изпълнителност. Единственият проблем остава тромавото администриране на процеса по внос на работна ръка, съобщава marica.bg.

Разлика в заплатите

Средният размер на брутното месечно възнаграждение за местен сезонен персонал през 2024 година е 1684 лева. За чуждестранните сезонни работници, обаче, средното ниво е едва 1447 лева. Разликата в заплатите е 237 лева. Тази информация стана ясна по време на кръгла маса на тема „Кадровият недостиг в туризма: Хора, решения, бъдеще“, организирана от Българската хотелска асоциация в София.

Според данни на една от големите хотелски вериги, делът на чуждестранните служители през летния сезон на миналата година е надхвърлил 1/3 от всички сезонни работници (35,2%). За сравнение, през 2019 година процентът е бил 22,3%.

Недостиг на работна ръка

Тенденцията е обезпокоителна, тъй като броят на заетите в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ постоянно намалява. Според данни на НСИ, за последните 5 години (2019-2024) заетите са с близо 20% по-малко – от 182,6 хил. души до 147,5 хил. души. В същото време, броят на местата за настаняване е нараснал с 10,5%, а реализираните нощувки са се увеличили с 1,8%. Това показва, че работа има, но хора – не.

Веселин Данев, председател на Българската хотелска асоциация, подчерта, че по-малко хора обслужват повече обекти. Официалните заплати в сектора винаги са на дъното на таблицата. Често секторът се свързва със сивата икономика, което предполага, че част от заплатите се дават под масата.

Ръст на заплатите и проблеми с персонала

Официално, ръстът на брутната заплата в хотели и ресторанти е достигнал близо 95% за последните 5 години, изпреварвайки средния ръст на заплатите в България от 83,3% за същия период. Въпреки това, средната брутна месечна заплата за сектора през 2024 година е едва 1472 лева. Освен това, по време на ковид-пандемията ресторантьори и хотелиери се оплакаха, че губят персонал, който се преориентира към работа в индустрията.

Възможно решение за недостига на работна ръка

Мария Минчева, заместник-председател и член на УС на Българската стопанска камара, посочи, че трудовата миграция е краткосрочно решение на проблемите с недостига на работна ръка. Дългосрочните решения обаче изискват десетилетия. Според нея, за да успее България да привлича работна ръка от трети страни, е необходимо да се създаде институционална електронна система, която да отчита и измерва потребностите на всички работодатели.

Минчева предложи процесът да бъде дигитализиран, като се определят 7-8 държави, от които има интерес. Тя добави: „Трябва да градим имидж за хората, които искаме да привлечем, да им обясним какво ще спечелят“.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини