Протестите в Добруджа срещу ветрогенераторни паркове продължават
Гражданската инициатива "Бялата лястовица" не бе чута от парламента, а напрежението в региона расте вследствие на законови разпоредби и административни проблеми

Протестите срещу строежа на ветрогенераторни паркове върху земеделски земи в Добруджа ще продължат, информират от гражданската инициатива „Бялата лястовица“. Въпреки внесени предложения за промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, част от които са ключови за защитата на плодородните земи, инициативата не беше чута от Народното събрание.
Отхвърлени предложения и противоречив закон
Владимир Калчев, председател на гражданската инициатива „Бялата лястовица“, заяви, че предложенията им за изменения в Закона за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ) са били внесени в периода между първо и второ четене от народния представител Мая Димитрова, заместник-председател на парламентарната група на коалиция „БСП-Обединена левица“. Въпреки това те не са били приети нито на заседанието на парламентарната комисия по енергетика, нито в пленарна зала.
Калчев критикува приетия закон, посочвайки, че той съдържа разпоредби, които са незаконосъобразни и пряко дават предимство на инвеститорите в изграждането на ветрогенераторни паркове за използване на плодородна земя. „Тези положения позволяват буквалното заграбване на обработваеми земи в Добруджа и в цялата страна чрез мълчаливото съгласие, което е залегнало в закона“, подчерта той. Този аспект на закона предизвиква сериозно обществено недоволство сред местните жители.
Нарастващо напрежение и нови протести
В различни населени места в региона настроенията са изключително напрегнати. Калчев спомена за „много остър протест“ в град Тервел, където според него жителите са изнервени, а според информация има наложени заплахи от страна на някои кметове към хората в общината. „Местната общност е настръхнала“, категоричен е председателят на инициативата.
Също така, той отбеляза, че този гняв е разбираем и във Вълчи дол, а в Шабла местните хора започват да получават уведомления от общината за обезщетения за „роторния сервитут“, чрез който се отнемат от земеделските парцели по декар-декар и половина, в съседство до бъдещите ветроенергийни паркове. В Шабла също е имало протестна проява, насочена срещу ветрогенераторите върху земеделските земи. Според Калчев ситуацията в Добруджа е изключително критична и напрежението там е достигнало висока степен.
Стъпки към налагане на мораториум и административни затруднения
На 16 февруари „Бялата лястовица“ е внесла в Народното събрание предложение за мораториум на изграждането на ветроенергийни паркове върху земи с категории от първа до седма. Калчев е поискал цялата кореспонденция по това предложение от приемната на парламента, като е получил информация, че се очакват становищата от различните министерства, свързани с искането. След тяхното получаване председателят на Народното събрание ще внесе предложението за обсъждане в пленарна зала.
Той информира, че ще държи добруджанци в течение относно становищата, които ще бъдат постъпили. Калчев подчерта, че мненията на местните общности и на кметовете на общини не се зачитат при обществените обсъждания. Регионалната инспекция по околната среда във Варна, според него, безрезервно издава разрешения на инвеститорите, което допълнително засилва напрежението.
Президентският вето върху Закона за енергията от възобновяеми източници
Българската телеграфна агенция припомня, че президентът Румен Радев е наложил вето върху приетите промени в Закона за енергията от възобновяеми източници и е върнал закона за повторно разглеждане в Народното събрание. Това решение може да повлияе на бъдещите действия и регламенти в сектора, който създава устойчиви конфликти между енергийни интереси и земеделски общности.