Проф. Иван Станков: Българското селско стопанство е системно неглижирано

Научно-практически форум обсъди предизвикателствата пред кооперациите в България

Снимка © БТА

Българското селско стопанство е системно неглижирано и неефективно, заяви председателят на Съвета на настоятелите на Тракийски университет проф. д-р Иван Станков по време на научно-практически форум на тема "Кооперациите в България днес и утре: предизвикателства и нови хоризонти", който се провежда днес в университета.

Проф. Станков изрази притеснение за състоянието на българското селско стопанство, посочвайки, че България, която би могла да изхрани 5-6 държави, в момента внася по-голямата част от продуктите от първа необходимост. "Това е трагично. Никога в историята не сме внасяли такъв обем от продукти, както сега", каза той, напомняйки, че дори след Втората национална катастрофа страната бързо е излязла от кризата, докато в настоящия момент проблемите продължават години наред.

Според него, в миналото българското селско стопанство е достигало до 39 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), а сега този процент е спаднал до едва 4. "Говорим за пазарна икономика, но нямаме производство и пазари, а възможности има достатъчно", допълни проф. Станков. Той подчерта важността на форума за предлагането на нови инициативи и възраждането на кооперативното движение в страната.

Резултати от проучване на кооперациите

По време на дискусията бяха представени резултати от емпирично проучване, проведено от проф. д-р Тодорка Атанасова и екип на Тракийския университет. Данните показват, че в периода 2005-2022 година в България са регистрирани 9037 кооперации. Най-много действащи кооперации е имало през 2005 година - 5274, а най-малко през 2021 година - 3833.

Тенденцията е към намаляване на броя на кооперациите. Най-голям брой кооперации - 1609 (17,8 на сто) е в Южен централен район, следван от Югоизточен с 1578 (17,5 на сто) и Югозападен с 1543 (17,1 процента). В Северозападен и Северен централен район броят на кооперациите е почти един и същ - съответно 1502 (16,6 на сто) и 1494 (16,5 на сто), докато най-малък е броят на кооперациите в Североизточен район - 1311 (14,5 процента).

Демографски данни за работещите в кооперациите

Според изследването, дългосрочната заетост в кооперациите е преобладаваща - над 20 години, а възрастта на работещите е основно над 50 години. Това показва, че кооперациите в България се нуждаят от обновление и привличане на млади кадри, за да се възстанови потенциалът на сектора.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини