Президентът Румен Радев предлага референдум за въвеждане на еврото в България

ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" протестират срещу инициативата, опасвайки се от забавяне на евроинтеграцията

Снимка © БТА

Предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум за въвеждане на еврото в България среща силна съпротива от някои политически формации, които работят активно да блокират инициативата още преди тя да бъде гласувана в парламента.

Идеята на ГЕРБ-СДС е предложението да не бъде разглеждано нито в парламентарни комисии, нито в пленарна зала. Те настояват председателят на Народното събрание директно да върне референдума на държавния глава като недопустим, за да се избегне възможно бъдещо забавяне на процедурата.

Причини за възраженията срещу референдума

Според представители на ГЕРБ-СДС, ако президентското предложение бъде отхвърлено от парламента и след това президентът го предаде на Конституционния съд, това би довело до сериозно забавяне на процеса по въвеждане на еврото. По неофициална информация, получена от NOVA, в Брюксел са предупредили финансовия министър Теменужка Петкова, че подобно забавяне може да блокира процедурата по приемането ни в еврозоната.

В този контекст реакция отправи и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, който изрази категорично несъгласие с действията на президента. „Ще призовем лицата в Народното събрание темата да влезе в зала, за да приключим веднъж завинаги с тази провокация“, заяви той, критикувайки идеята за референдум.

Позицията на политическите формации

От партия „Продължаваме промяната“ също изразиха негативно отношение към внесения от президента Радев референдум. Те виждат в него опит за политическо забавяне и създаване на допълнителни пречки пред процеса по приемането на еврото като официална валута.

Президентът Радев, от своя страна, е внесъл предложението в Народното събрание с мотива, че общественото допитване ще даде на гражданите възможност сами да изразят позиция по важния въпрос за смяната на националната валута. Именно това обществено мнение трябва да се вземе предвид преди окончателното решение на законодателната власт.

Предизвикателства пред процеса

В ситуация, в която различните политически сили не са единни по важния въпрос за евроинтеграцията на страната, рисковете от забавяне са значими. Освен вътрешните политически разногласия, се очаква внимателно наблюдение от страна на европейските институции, които вече са изразили безпокойство за възможни провала в навременния процес на приемане на единната европейска валута.

Темата за евроинтеграцията продължава да бъде централна и предизвиква множество дебати в обществото и сред политическите елити. Предстои Народното събрание да вземе решение дали ще разгледа предложението за референдум или ще се стреми към неговото бързо прекратяване.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини