Филип Димитров: Референдум за еврото е противоконституционен, според решение от 2024

Бившият премиер коментира по БНТ, че въпросът за приемането на еврото вече е уреден и не подлежи на повторно обсъждане чрез референдум.

Снимка © БТА

Бившият конституционен съдия и премиер Филип Димитров заяви в предаването „Още от деня“ по БНТ, че предложението на президента Румен Радев за референдум относно приемането на еврото е противоконституционно. Той поясни, че Конституционният съд вече е решил този въпрос с решение от 2024 година, което не позволява поставяне на допълнителни ограничения по отношение на датата за влизане в еврозоната.

Решението на Конституционния съд по приемането на еврото

Филип Димитров обясни, че въпросът за условията и времето за приемане на еврото е уреден изрично с подписването и ратифицирането на договора за участие на България в Европейския съюз и приложените към него дерогации. Според него действията, свързани с приемането на единната валута, са вече извършени, а последната стъпка остава конвергентният доклад, след който България „е на пистата“ за въвеждане на еврото.

„Искането за референдум няма предмет, защото този въпрос е ясно решен“, каза Димитров и допълни, че въпреки някои гласове, които твърдят, че решението на Конституционния съд било издадено по повод друг въпрос, сега ситуацията не е по-различна и не би трябвало да се поставят отново забрани или условия.

Аргументи против провеждането на референдум

Бившият премиер отбеляза, че липсата на конкретна дата за приемане на еврото не променя факта, че условията за това са изпълнени. По думите му президентът ще получи отговор от Народното събрание, но той вероятно ще бъде оспорен и въпросът ще бъде решен окончателно от Конституционния съд.

„За всеки разумен юрист е ясно, че този отговор ще бъде негативен“, посочи Димитров, коментирайки възможността президентската инициатива да не получи одобрение поради противоречия с конституционната рамка.

Политически реакции и контекст

Междувременно ПП-ДБ изказаха остра критика към мотивите на президента Радев, определяйки ги като „зле написан популистки манифест“. Те внесоха декларация, с която настояват за приемане на еврото от догодина.

От своя страна ГЕРБ поиска от председателя на Народното събрание Дафинка Киселова да върне искането за референдум на президента, като определиха идеята като противоконституционна, подчертавайки необходимостта да се следват установените юридически процедури.

Значението на конституционните решения по евроинтеграцията

Случаят с предложението за референдум показва сложната връзка между националното законодателство и европейските договори, като подчертава важността от ясно определени процедури при интеграционните процеси. Конституционният съд има ключова роля в гарантирането, че действията на институциите съответстват на основния закон и по този начин осигуряват правна сигурност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини