МЗХ актуализира ветеринарното законодателство за контрол на търговията с домашни любимци
Министър Георги Тахов обяви нови мерки против незаконната търговия с животни

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) предприема мерки за актуализиране на ветеринарномедицинското законодателство с цел по-ефективен контрол на развъждането и търговията с домашни любимци. Това съобщи ресорният министър Георги Тахов по време на днешния парламентарен контрол, отговаряйки на въпрос за незаконната търговия с животни.
Нови правила за търговията с домашни любимци
Министър Тахов отбеляза, че изготвеният проект на Закон за ветеринарномедицинската дейност регламентира търговията от разстояние с домашни любимци. В него са уточнени условията, на които трябва да отговарят лицата, осъществяващи търговия, както и глоби и имуществени санкции при установени нарушения на изискванията.
Тахов изтъкна, че проблемът с незаконната търговия с домашни любимци е актуален и за страните от Европейския съюз (ЕС). През 2020 г. Европейският парламент е приел резолюция, която призовава за въвеждане на хармонизирана система за задължителна идентификация и регистрация на котки и кучета. По думите на министъра, Европейската комисия (ЕК) подготвя регламент относно хуманното отношение към кучетата и котките, който ще осигури минимални стандарти за хуманно отношение към животните при развъждане и отглеждане.
Контрол от Българската агенция по безопасност на храните
Министърът подчерта, че незаконната търговия с домашни любимци изисква постоянни и системни действия от компетентните органи. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) осъществява контрол относно спазването на изискванията за здравеопазване и хуманно отношение към животните. Проверките са периодични и се извършват на място, където се отглеждат животните.
Според данни, предоставени от министър Тахов, от началото на миналата година до днес са извършени 228 проверки в развъдници, включително и по сигнали. Нина Димитрова от БСП-Обединена левицца посочи данни на неправителствени организации, според които 79 процента от продаваните кучета в световен мащаб не могат да бъдат проследени. Това представлява 4,75 милиона животни с неясен произход.
Сравнение с други държави
Димитрова добави, че в България, Кипър, Унгария, Малта, Румъния и Словакия продадените кучета с неясен произход представляват почти 100 процента от пазара. За разлика от тях, във Финландия и Нидерландия незаконната търговия с животни е под 10 процента. Пазарът на кучета в ЕС е оценен на близо 5 милиарда евро, но повечето от него остава извън регулация.
Димитрова отбеляза, че в България има 168 регистрирани развъдника, но активните онлайн обяви за продажба на кучета надхвърлят 5000. На въпрос от Димитър Николов (ГЕРБ-СДС) относно регистрацията и контрола върху домашните кучета, министър Тахов потвърди, че има ясни нормативни задължения за собствениците на кучета и регистрираните ветеринарни лекари, които да гарантират проследимостта на животните и опазването на тяхното здраве. Неспазването на тези норми води до определени санкции.