Министър Мирослав Боршош: Маркировката на планините в България е в криза
Финансирането и законовата рамка са основни проблеми, които затрудняват поддръжката на пътеките

Министърът на туризма Мирослав Боршош подчерта, че финансирането и законовата рамка са основни проблеми пред планинската маркировка в България. По време на парламентарния контрол той посочи, че държавата се е оттеглила от този процес и в момента Българският туристически съюз (БТС) и неправителствени организации разчитат на лични средства за поддържане на маркировките.
„Половината пътеки на Витоша са изоставени, не само че не са маркирани, но и са труднодостъпни. Туристите започват сами да си преправят пътеките, унищожавайки флората и фауната на планините. Ако няма добра маркировка, планината може да бъде съсипана за няколко години“, предупреди Боршош.
Той обясни, че в момента се намират средства само за основните европейски туристически маршрути и по-големите пътеки. Министърът отговори на въпрос от народния представител Иван Велчев относно напредъка по законовото регламентиране на Правилника за пешеходни и веломаршрути. Според него Министерството на туризма ще работи както за нормативната база, така и за финансирането на база готовия Правилник.
„Загубили сме много време през последните 4 години“, каза министърът и добави, че Министерството е ангажирано с тези въпроси от 2021 г. На 10 октомври 2022 г. беше публикуван проект за предварителна консултация, а на 28 септември 2023 г. беше създадена нова междуведомствена работна група с участието на туристически сдружения. Целта е до края на 2023 г. да бъде разработен проект и подготвени необходимите нормативни действия, свързани с правилника.
Боршош коментира, че текущият документ е без значение и процесът явно е замрял. Той обобщи, че има нормативни пречки, които затрудняват Министерството на туризма да продължи с прилагането на правилника. „Докато правилникът не стане част от закон или наредба, той няма смисъл да съществува на хартия“, добави той.
Министърът съобщи, че е изпратил писмо до министъра на спорта, тъй като БТС е основно ангажиран с планинската маркировка. Идеята е в Закона за младежта и спорта да се определи ръководство за това кой, как и кога да се занимава с маркировката. Боршош изрази надежда, че в рамките на две седмици ще получи отговор от спортното министерство, за да стане ясно дали ще има промяна в ресорния закон и каква ще бъде ролята на двете министерства в този процес.