Министър Георги Тахов обяви планове за подобряване на държавните горски предприятия
Предстоят корекции в наредбата за възнаграждения и проверка за оптимизация на персонала в сектора

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов информира парламентарната комисия по земеделие за предстоящите управленски решения, базирани на резултатите от анализа и проверките на държавните горски предприятия. Той подчерта, че само през последната година тези предприятия са отчели негативни финансови резултати, въпреки затрудненията през предходните три години.
Финансово състояние и възнаграждения в държавните горски предприятия
Д-р Тахов припомни, че в рамките на процедурата за държавния бюджет за 2025 година е направено официално предложение за увеличение на заплатите на служителите в държавните горски предприятия с 15%. Това увеличение обаче ще важи само за държавните предприятия, докато Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), която ги контролира, е извън тази бюджетна процедура.
Министърът акцентира, че тези предприятия са на бюджетна процедура, която не позволява допълнително финансиране от държавния бюджет, защото това противоречи на неговата философия. Тахов заяви, че правомощията му по отношение на управлението на държавните горски предприятия произтичат от Закона за горите, но определянето на възнагражденията не попада в неговите управленски правомощия.
В тази връзка той разпореди да се отвори отново наредбата за възнаграждения в сектора, като в срок до два месеца бъдат направени необходими корекции, които да осигурят по-голяма гъвкавост при управлението на трудовите възнаграждения.
Проблеми в управлението и оптимизация на персонала
Депутатът Свилен Трифонов (ПП-ДБ) попита дали има планове за оптимизация на управленския персонал в държавните горски предприятия, като посочи, че проблемите в сектора продължават да се задълбочават. Министър Тахов отговори, че са наясно с причините за тези трудности, като отбеляза, че в последно време са проведени множество срещи с дървопреработвателните предприятия, основни клиенти на горските предприятия. Изводите от тях сочат абсолютна криза по отношение на пазари.
Освен това от няколко дни по разпореждане на министъра на финансите тече проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Целта е да се установи дали ресурсите и процесите в държавните горски предприятия са управлявани правилно. Министър Тахов изрази надежда, че тази проверка ще подпомогне вземането на управленски решения, включително и свързани с оптимизация на персонала.
Сигнали за нарушения и подкрепа за служителите
Министърът уточни, че тази седмица държавните горски предприятия са подали сигнали до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за евентуално господстващо положение на пазара от страна на големи дървопреработвателни компании, които предлагат занижени цени при покупки.
След приключване на проверките министър Тахов обеща докладът да бъде предоставен на парламентарната комисия за запознаване с констатациите и предложените мерки.
Във връзка с предложенията за изслушване на директорите на горските стопанства в комисията, депутатът Даниел Петров (Възраждане) подчерта нуждата от такова, докато председателката на комисията Цвета Караянчева (ГЕРБ-СДС) предложи изслушването да се организира след приключването на проверките и предоставяне на доклада.
Даниел Петров изрази мнение, че най-силна нужда от увеличение на заплатите имат горските стражари, като попита към кои точно длъжности ще бъде насочено увеличението. Министърът потвърди, че продължават преговорите със синдикатите и представителите на държавните предприятия и се съгласи, че стражарите са на първа линия, а заплатите им са недопустимо ниски.
Тахов посочи още, че в наредбата за възнаграждения има норматив, според който заплатите могат да се индексират само ако в последния отчетен период има положителен финансов резултат. Именно заради това министерството ще преразгледа наредбата, за да се премахнат тези ограничения и да се увеличи гъвкавостта при управлението на трудовия процес.
Предстоящи стъпки за стабилизиране на сектора
Министър Георги Тахов и екипът му продължават да следят динамично ситуацията в държавните горски предприятия и да търсят начини за подобряване на финансовото състояние и условията на труд. Предстои да бъдат взети управленски решения, базирани на резултатите от текущите проверки и преговорите със синдикатите и ръководствата на държавните предприятия.