Министерството на финансите обновява наредбата за въвеждане на еврото

Наредбата разширява функционалностите на фискалните устройства и улеснява прехода към еврото в търговията

Министерството на финансите обновява наредбата за въвеждане на еврото
Снимка © Минко Чернев, БТА

Министерството на финансите публикува изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г., свързани с въвеждането на еврото като национална валута в България и разширяване функционалностите на фискалните устройства, използвани в търговските обекти. Промените регламентират нови възможности при отчитането на продажбите, включително въвеждането на допълнителна валута в издаваните фискални документи.

Основни промени в наредбата

Новите разпоредби позволяват на търговците да изобразяват общата сума за плащане в издаваните документи не само в български лева, а и в друга валута, каквато ще бъде и еврото след официалното му въвеждане. Това осигурява по-голяма прозрачност и удобство за потребителите и търговците в преходния период.

Освен това се урежда възможността за генериране на фискален бон в електронен вид при работа с електронни системи с фискална памет (ЕСФП). Това е важна крачка към дигитализация на касовите операции и подобряване на отчетността в търговските обекти.

Промените също така позволяват съвместна работа в един и същ търговски обект на два различни типа електронни системи с фискална памет от различни производители или вносители, което улеснява разнообразието от технически решения. Въвежда се и опция за генериране на системен бон в електронен вид при работа с интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност.

Контекст и допълнителна информация

Засилването на регулациите идва в рамките на подготовката на страната за преминаване към еврото. В края на май Министерството на финансите публикува насоки за прилагане на данъчното и счетоводното отчитане, както и за адаптиране на информационните системи в нефинансовия сектор към новата валута.

Тези насоки имат за цел да подготвят предприятията за коректно обработване на финансовата информация, съгласно изискванията на Глава четвърта, Раздел II "Счетоводни документи" от Закона за въвеждане на еврото в Република България.

Днес Европейската комисия и Европейската централна банка представят извънредни конвергентни доклади, оценяващи готовността на България да се присъедини към еврозоната. Официалното намерение е страната да въведе еврото като национална валута от 1 януари 2026 година.

Подготовка и технически срокове

На форум в София миналата седмица финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че техническата подготовка за въвеждане на еврото върви по план. Целта е до 30 септември 2025 година информационните системи на държавната администрация да бъдат напълно адаптирани към единната европейска валута.

Тези стъпки са ключови за осигуряване на безпроблемното преминаване към еврото и за гарантиране на стабилност в икономическите и административните процеси.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent