Мета изправена пред съдебно дело, което може да промени социалните медии
Федералната търговска комисия обвинява компанията в антиконкурентни практики и иск за продажба на Инстаграм и УотсАп

Американската технологична компания "Мета" (Meta) днес се изправя пред обвинения на Федералната търговска комисия на САЩ в съдебна битка, която може да промени пейзажа на социалните медии в страната. Според Федералната търговска комисия технологичният гигант е придобил мрежата "Инстаграм" (Instagram) и приложението "УотсАп" (WhatsApp), за да смаже възникващата конкуренция и затвърди господстващото си положение на пазара.
Ако "Мета" загуби делото, може да се наложи да продаде "Инстаграм" и "УотсАп", посочва Си Ен Би Си. "Мета" придоби "Инстаграм" през 2012 г. за 1 млрд. долара, а "УотсАп" - две години по-късно за 19 млрд. долара. От федералната комисия твърдят, че не е трябвало сделките да бъдат позволявани, като призовават тези звена на "Мета" да бъдат отделени.
Доказателства и свидетелства
Компанията, която тогава се казваше "Фейсбук" (Facebook), твърди, че чрез сделките е помогнала за развитието на тези бизнеси, които впоследствие са стигнали до милиарди потребители, като същевременно е била изправена пред значителна конкуренция. Очаква се по време на процеса във Вашингтон да свидетелстват висши ръководители на компанията, включително изпълнителният директор Марк Зукърбърг и бившият главен оперативен директор Шерил Сандбърг.
Състояние на делото
Също така, в съдебната зала ще се появи и съоснователят на "Инстаграм" Кевин Систром, наред с ръководители на конкурентни компании като "ТикТок" (TikTok), "Снап" (Snap) и "ЮТюб" (YouTube). Делото бе заведено още по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп, а по време на администрацията на президента Байдън претърпя някои промени.
Съдебният процес започва на фона на широко преосмисляне как законите за защита на конкуренцията в САЩ трябва да се прилагат към цифровите пазари. Въпросите, свързани с регулирането на технологичните гиганти, остават актуални, като делото на "Мета" може да зададе важни прецеденти за бъдещето на индустрията.