Масова разпродажба на дългови книжа по света: САЩ, Великобритания и Япония
Доходността на държавни облигации нараства, докато цените им падат в условия на пазарни сътресения

Дълговите пазари по света са обект на масови разпродажби на държавни ценни книжа, съобщават информационните агенции. Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ нараства, докато цената им пада. Тази ситуация настъпва на фона на засилени продажби от хедж фондове и налагане на по-високи мита върху вноса в САЩ.
Според анализатори, американските държавни облигации се считат за т.нар. сигурно убежище за инвеститорите в условия на пазарни сътресения. На вторичния пазар лихвите по 10-годишния държавен дълг достигнаха 4,5%. Това се случва, въпреки очакванията за понижение на основните лихви от Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши с 16 базисни пункта в азиатската търговия и с повече от 50 базисни пункта спрямо нивото им от понеделник, достигайки 4,41 на сто. Важно е да се отбележи, че тридневното покачване на доходността по 30-годишните американски правителствени облигации надхвърли 5 процента, увеличавайки се с близо 60 базисни пункта.
Влияние на новите мита
Доходността на британските дългови книжа също нарасна, като тази по 30-годишните облигации (gilt) достигна най-високото си ниво от 1998 година. Увеличението на доходността на британските книжа следва тенденцията, наблюдавана при 30-годишните американски облигации, което е резултат от новите мита върху вноса в САЩ, влезли в сила тази сутрин.
Пазарните лихви по тези британски книжа нараснаха до 5,507 на сто рано тази сутрин, отбелязвайки увеличение с 16 базисни точки спрямо вчерашните нива. Това надминава предишния многогодишен връх от 5,472 процента, отчетен през януари. В понеделник доходността по тези облигации нарасна с почти 19 базисни точки, което е най-голямото й еднодневно увеличение от октомври 2022 година, когато бившият британски премиер Лиз Тръс предложи неуспешния "мини-бюджет".
Разпродажба на дългови книжа в Япония
Разпродажбата засяга и дълговите книжа на Япония, където доходността на 30-годишните книжа скочи до 21-годишен връх. Според Марк Елуърти, един от водещите мениджъри в подразделението на "Банк ъв Америка" в Австралия, "това се дължи на нивата на волатилност, подобни на тези, които наблюдавахме по време на Глобалната финансова криза и в началото на пандемията от КОВИД-19". Той добави, че е възможна реакция от страна на централните банки, ако тази тенденция продължи.