Кристин Лагард: Изкуственият интелект заплашва социалния модел в Европа
Президентът на ЕЦБ подчертава необходимостта от нови умения и инвестиции за справяне с предизвикателствата

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард изрази опасения, че изкуственият интелект може да подкопае социалния модел в Европа, ако страните не развият необходимите умения за работа с новата технология. Тя направи това изказване по време на конференция на ЕЦБ, проведена във Франкфурт.
В своята реч Лагард посочи, че въпреки потенциала за ръст на производителността, който изкуственият интелект предлага, съществуват и значителни предизвикателства. „Дори ако изкуственият интелект допринася повече, отколкото автоматизира, то вероятно неравенството на пазара на труда ще нарасне“, коментира тя.
Според Лагард, търсенето на висококвалифицирани служители, които могат да използват изкуствения интелект, ще се увеличи, докато тези, които трудно придобиват нови умения, ще бъдат засегнати негативно. Тя подчерта, че централните банки се сблъскват с трудности при оценката как новите технологии ще повлияят на икономиките, които се опитват да се адаптират към различни дългосрочни промени, включително демографски и климатични.
Лагард цитира анализ, според който между 23% и 29% от работните места в европейските страни са силно изложени на рисковете от автоматизация, свързани с изкуствения интелект. Тя отбеляза, че „нашият социален модел и традиционно високите нива на защита на работните места“ затрудняват разбирането на последствията от прехода, който може да доведе до значителни преразпределения на работни места.
Необходимост от инвестиции в умения
Лагард изрази надежда, че Европа може да приеме изкуствения интелект, без да разрушават социалния модел, но подчерта, че това ще изисква значителни инвестиции в умения, за да се предотврати нарастването на неравенството. Тя акцентира на необходимостта от автономност на Европа в технологичния сектор, особено в контекста на новата геополитическа среда.
„Изправени сме пред нова геополитическа среда, в която не можем да сме сигурни, че ще имаме безпроблемен достъп до нови технологии, разработени в чужбина“, добави Лагард. Тя изтъкна, че Европа трябва да заеме водеща роля в технологиите, за да се справи с предизвикателствата на бъдещето.
Внимание към финансовата стабилност
ЕЦБ, подобно на други финансови институции, внимателно следи събития, които могат да повлияят на инфлацията и паричната политика. Лагард подчерта, че е необходимо да се справят с рисковете за финансовата стабилност, произтичащи от напредъка в технологиите. Тя посочи, че Банката за международни разплащания е призовала централните банки да подобрят управлението на техните икономически въздействия.
„Трябва да премахнем всички бариери, които ще ни попречат да бъдем в челните редици на тази революция“, заключи Лагард. „Но ние също трябва да се подготвим за въздействието върху хората и климата от този преход и трябва да започнем сега“.