Климатични предизвикателства затрудняват гроздобера и влияят на цените
Измръзвания, суша и липса на напоителни системи водят до сериозни загуби за лозарите и очаквано поскъпване на гроздето

Настоящата кампания по гроздобера в страната се очертава изключително трудна заради неблагоприятни климатични условия, заяви Йордан Чорбаджийски, член на Управителния съвет на Националната лозаро-винарска камара. Той посочи, че измръзванията, градушките и продължителната суша сериозно затрудняват производителите на грозде, като липсата на ефективни напоителни системи допълнително усложнява ситуацията.
Климатичните предизвикателства усложняват гроздобера
Според Йордан Чорбаджийски сушата е един от най-сериозните проблеми пред лозарите тази година. Проблемът с функционирането на сондажи и други напоителни системи остава нерешен, поради тежки процедури по тяхното узаконяване и издаване на разрешителни. „Нямаме търпение да се възстановят напоителните системи, за да можем да напояваме“, коментира той пред БТА.
Що се отнася до сортовете грозде, по думите на Чорбаджийски, белите сортове са особено засегнати и в някои райони реколтата почти е напълно унищожена. Напротив, червените сортове са по-малко повредени от измръзванията и се очаква те да бъдат основният източник на продукция тази година.
Очаквани последици и реакции в бранша
Лозарите вече отчитат сериозни загуби. „Има стопанства със засегнати 80 до 100 процента от площите, които няма да прибират реколта тази година“, съобщи Чорбаджийски. Това неминуемо ще доведе до увеличение на изкупните цени на гроздето. Възникналото сред обществото мнение за спекула с цените на виното според него е несправедливо, тъй като скъпата суровина е реален фактор за повишаването на стойността. „Няма как при 20–30 процента по-скъпа суровина да бъдем обвинени в спекула“, подчерта той.
Поради очакваните по-ниски добиви, е вероятно част от големите винопроизводители да прибегнат до внос на грозде от други държави, като потенциални източници се посочват Румъния и Унгария.
Напоителната инфраструктура като ключов фактор
Чорбаджийски изрази надежда, че новото ръководство на Министерството на земеделието ще предприеме реални мерки за възстановяване на напоителните системи в страната. Той отбеляза, че настоящият земеделски министър е първият, който е подготвил карта и план за действие по въпроса, като се очаква финансиране.
„Имаме достатъчно вода, която дори изнасяме за съседни държави. Важно е да се извършат нужните ремонти и да се събере водата, която в момента се губи“, допълни той.
Проблемите със засушаването и напоителните системи създават сериозни препятствия за лозаро-винарския сектор в страната, но с подходящи политически и инфраструктурни решения може да се подобри състоянието и да се гарантира бъдещата жизнеспособност на производството.