Франсоа Вилроа дьо Гало: Политиките на Тръмп подкопават доверието в долара
Централната банка на Франция предупреждава за непоследователността в икономическите действия на администрацията на Тръмп

Политиките на американския президент Доналд Тръмп през последните седмици подкопават доверието в щатския долар, заяви управителят на Централната банка на Франция Франсоа Вилроа дьо Гало в интервю за радио "Франс ентер" (France Inter). Той е и член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), а информацията е предадена от Ройтерс.
Вилроа дьо Гало определи политиката на протекционизъм и непредсказуемите действия на администрацията на Тръмп като "неблагоприятни фактори" за икономиката на САЩ. Коментарите му идват ден след като Тръмп обяви временно намаляване на тежките мита, наложени върху вноса от десетки държави, като в същото време засили натиска върху Китай. Тези действия доведоха до ръст на световните фондови пазари.
Непоследователността в политиката на Тръмп
Вилроа дьо Гало подчерта, че един от постоянните елементи в американската политика през последните десетилетия е защитата на централната роля на долара. "Вярвам, че и настоящата администрация споделя това виждане, но подходът ѝ е изключително непоследователен", добави той. Управителят на Централната банка на Франция посочи, че събитията от последните дни и седмици подриват доверието в американската валута.
Той отбеляза, че тази динамика би могла да се превърне в положителен тласък за международната роля на еврото. "Слава Богу, че Европа създаде еврото преди 25 години. Това ни даде парична автономия - можем да управляваме лихвените проценти по начин, различен от този на САЩ. Преди това не беше така", добави Вилроа дьо Гало.
Прогнози за икономиката на Франция
Управителят на Централната банка на Франция също така допълни, че не очаква настъпването на рецесия във Франция, въпреки влошаващата се глобална икономическа среда. Вчера френският министър на финансите Ерик Ломбард ревизира прогнозата за икономическия растеж на страната през 2025 г. от 0,9 на сто на 0,7 на сто, отбелязвайки засилени рискове пред външната търговия и по-слабо вътрешно потребление.