Финансовият министър на Франция предупреди за възможен бюджетен дефицит през 2023 г.

Ерик Ломбар изключва допълнителни съкращения и данъци, докато се чака развитието на митата със САЩ

Снимка © БТА

Френският финансов министър Ерик Ломбар днес сигнализира, че страната може да не успее да постигне целта си за бюджетен дефицит през 2023 година. Той изключи възможността за допълнително съкращаване на разходите и увеличаване на данъците, за да компенсира потенциалния недостиг на икономически растеж, предаде Ройтерс.

В интервю за телевизия Бе Еф Ем, Ломбар посочи, че ситуацията е несигурна и е необходимо да се изчака развитието на преговорите за митата със Съединените щати в идните седмици. Той добави, че трябва да бъде оценено влиянието на тези митнически мерки върху френската икономика.

Влияние на митата върху икономиката

Според министъра, ако обявените мита от 25% за Европейския съюз, с по-високи ставки за някои френски територии, останат в сила, приходите на страната ще намалеят, а брутният вътрешен продукт (БВП) ще се понижи. Това би оказало отрицателно влияние на бюджетния дефицит, уточни Ломбар, без да предостави подробности.

Ломбар подчерта, че Европейският съюз не трябва да реагира на митата със същите средства, които използват САЩ, тъй като това може да навреди на потребителите в ЕС. "Работим върху пакет от отговори, които могат да надхвърлят митата, за да накараме САЩ отново да седнат на масата за преговори и да постигнем справедливо споразумение", заяви той.

Прогнози за икономическия растеж

Централната банка на Франция, която е втората по големина икономика в еврозоната, прогнозира икономически растеж от 0,9% за 2023 година, което е спад в сравнение с 1,1% през миналата година. Франция планира да съкрати бюджетния дефицит до 5,4% от обема на производството през настоящата година, следван от 5,8% през 2024 г. Целта е да се постигне съответствие с целта на ЕС от 3% до 2029 година.

Франция остава една от страните с най-висок бюджетен дефицит в Европейския съюз, което поставя допълнителен натиск върху икономическата стабилност и финансовото управление на страната, посочва Ройтерс.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини