Фестивал "Враца 2030" обединява технологични лидери и иноватори
Кметът Калин Каменов откри събитието, фокусирано върху устойчивото бъдеще и иновации

Над 50 представители на водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от страната и чужбина участват в първия фестивал "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще". Събитието, организирано от бизнес медията Лидер.бг, беше открито от кмета Калин Каменов.
Каменов подчерта, че инвестицията в качествено образование с висока добавена стойност е ключова за развитието на страната. Той представи идеята за създаването на Център за енергийно развитие и нови науки в града, който е в напреднала фаза на реализация и трябва да бъде готов след две години.
В рамките на фестивала са организирани различни панели по теми като киберсигурност, телемедицина, изкуствен интелект и дигитална трансформация. За посетителите на технологичния форум са предвидени експо зона и демонстрации на различни роботи, VR очила, станции за самостоятелни прегледи и измервания, термални изображения с изкуствен интелект и други.
Желаещите могат да се запознаят с първите роботи, произведени в региона от фирма в Мизия. Сред тях са автономен мобилен многоцелеви робот, наречен "Миту", колаборативен булбот 6.8 и джойстик за умно управление на индустриални колаборативни роботи, наречен "Пенка".
Управителят на фирмата инж. Георги Георгиев разказа: "Колаборативните роботи се използват в индустрията и интерлогистиката - за преместване на товари, пакети, за шлайфане, боядисване, полиране. Заместват трудни и неприятни за операторите процеси. Многоцелевият робот може да работи в система с платформи, като така сменя и приложенията, което е световна иновация, представена на изложението в Хановер тази година. Снабден е с камера с изкуствен интелект и може сам да разпознава своите платформи, със стандартни и нестандартни палети."
Според Георгиев, благодарение на спечелените награди тази година и участието в изложения, интересът към продуктите е голям. Интересен за посетителите робот представят и от Техническия университет в София. Нарича се "Диабло", не е разработка на университета, но се усъвършенства там, като му се добавят нови функции.
Инж. Калин Крумов обясни, че роботът има широко приложение - от индустрията, през картографирането до опасни спасителни мисии. Форумът се провежда в Младежкия дом във Враца и ще продължи до 17:00 часа.