ЕК и Дания представиха принципи за модернизиране на бюджета на ЕС след 2027 г.

Фокус върху гъвкавост, кохезия, собствените приходи и подкрепа за Украйна в новата МФР

ЕК и Дания представиха принципи за модернизиране на бюджета на ЕС след 2027 г.
Снимка © John Thys, БТА

Европейската комисия и ротационното председателство на Дания в Съвета на ЕС обявиха днес основните принципи, които ще залегнат в Многогодишната финансова рамка на ЕС за периода след 2027 г. Основната цел е модернизирането на бюджета, като се осигури повече гъвкавост и възможност за адаптация към нови кризи и приоритети.

Модернизация и гъвкавост на бюджета

Еврокомисарят по въпросите на бюджета Пьотър Серафин подчерта, че настоящата финансова рамка защитава около 90% от средствата от пренасочване към други програми, което според него трябва да се промени. „Ние трябва да можем да реагираме на кризи и нови приоритети, но заедно с гъвкавостта трябва да имаме предсказуемост“, заяви той.

Серафин акцентира и върху необходимостта от стабилна и сигурна инвестиционна среда за гражданите и бизнеса в ЕС. По думите му инвестициите трябва не само да се възвръщат, но и да съответстват на европейските ценности.

Той допълни, че в своите срещи с бизнеса и гражданите през последните месеци е получил искания за опростяване на бюджета. „Това трябва да стане, ако искаме да сме конкурентоспособни“, каза еврокомисарят.

По време на дискусията той отбеляза и влиянието на войната на южната граница на ЕС, което увеличава нуждата от повече средства за отбрана и сигурност. „Отбраната е въпрос на националната политика, но европейският бюджет може да помогне за постигане на повече ефективност“, посочи Серафин.

Основни приоритети в Многогодишната финансова рамка

Министърът по европейските въпроси на Дания Мари Бьоре, която говори от името на ротационното председателство, подчерта, че кохезионната политика и Общата селскостопанска политика трябва да останат водещи в следващата Многогодишна финансова рамка.

По отношение на селското стопанство тя отбеляза необходимостта от по-голям акцент върху адаптацията към екологичните предизвикателства. Освен това Бьоре посочи, че помощта за Украйна трябва да продължи толкова дълго, колкото е необходимо, в контекста на дългосрочната стабилност в региона.

Сред ключовите теми беше и въпросът за собствени източници на приход в бюджета на ЕС. Серафин изтъкна нуждата от откриване на нови източници на приходи, които са в съзвучие с политиките и целите на Съюза, и които да позволят обезпечаване на задълженията, свързани с програмите за възстановяване и устойчивост, като NextGenerationEU.

Позиция на българските евродепутати

В рамките на дебатите участие взе българският евродепутат Андрей Новаков (ГЕРБ/ЕНП), който подчерта значението на отделните фондове в бюджета. „Не знам какво има в този проектодоклад, но предполагам, че ако има един единствен фонд с пари вътре, вместо специално предназначено подразделение, ще има гласове против“, коментира той.

Новаков каза още, че би било проблемно, ако в Многогодишната финансова рамка се противопоставят селското стопанство и развитието на селските райони. По думите му е необходимо да се насърчат инвестициите в икономиката, защитата на границите и подпомагането на най-уязвимите региони, защото кохезионната политика е част от Договорите за функционирането на Европейския съюз.

Подготовка за подробни предложения

Очаква се на 16 юли Европейската комисия да представи по-подробно своята концепция за структурата и съдържанието на бюджета за следващия многогодишен финансов период, съобщиха от институцията.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent