ЕЦБ приближава края на цикъла за намаляване на лихвите през 2024 г.

След седем понижения от юни, на 5 юни се очаква последно намаление, докато рискът от търговски конфликти остава фактор за паричната политика.

Снимка © БТА

Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно се доближава до края на цикъла за намаляване на лихвените проценти, но глобалната икономическа несигурност и нарастващите рискове от търговски конфликти продължават да оказват влияние върху паричната политика на институцията, показват последните изказвания на членовете на Управителния съвет на ЕЦБ.

Седем намаления на лихвите за една година

От юни 2024 г. насам ЕЦБ е понижила седем пъти лихвите, като депозитната ставка достигна 2,25%. Цикълът на намаляване започна на 4% лихва, а според анализатори тенденцията ще продължи с още едно намаление на 5 юни, което се очаква да доведе до депозитна лихва около 1,75% до края на годината.

Мартинш Казакс, член на Управителния съвет на ЕЦБ, посочва, че базовият сценарий на банката за инфлация около целта от 2% остава валиден, което показва, че паричната институция е близо до достигане на крайната лихва. Въпреки това той предупреждава, че икономическата обстановка е нестабилна и подложена на внезапни промени заради рисковете, произтичащи от глобалните търговски конфликти.

Разнопосочни мнения вътре в ЕЦБ

Членовете на борда на ЕЦБ не са единодушни относно бъдещата посока на паричната политика. Франсоа Вилроа дьо Гало, управител на централната банка на Франция, изразява подкрепа за допълнително облекчаване на лихвите, като подчертава, че "ескалацията на световната търговска война е ключов риск". Въпреки това той добавя, че ЕЦБ няма да използва лихвените проценти като инструмент за влияние върху стойността на еврото, за да избегне превръщането на търговските конфликти във валутна война.

От друга страна, Изабел Шнабел, член на Изпълнителния съвет, призовава към "внимателен подход". Тя посочва, че лихвените равнища може да останат стабилни, за да се осигури ценова стабилност. Според нея краткосрочните дефлационни ефекти от падащите енергийни цени и глобалното икономическо забавяне може да се обърнат в средносрочен план.

Поскъпването на еврото като знак на доверие

Шнабел отбелязва, че последното поскъпване на еврото трябва да се възприема като сигнал за доверие в европейската валута. Тя изтъква възможността Европейският съюз да засили международната роля на еврото като парична единица в световен мащаб.

Тези различни гледни точки отразяват сложната ситуация, в която паричната институция трябва да балансира между стимулиране на икономиката и поддържане на ценовата стабилност, като държи под око динамиката на световните пазари и геополитическите рискове.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини