Доналд Тръмп облекчи вносните мита за автомобилната индустрия

С подписаните укази се предоставя възможност за увеличаване на произведените в САЩ компоненти

Снимка © БТА

Президентът Доналд Тръмп намали вчера въздействието на вносните мита върху американската автомобилна индустрия, на фона на продължаващите разговори относно евентуално облекчаване на тарифите между представители на американската администрация и някои от водещите азиатски търговски партньори на САЩ, предаде Ройтерс.

Облекчение за автомобилния сектор

Тръмп подписа укази за облекчаване на част от тарифите в размер на 25 на сто, наложени върху произведените в чужбина части за автомобили, произвеждани в САЩ. Така на автомобилните компании се дава възможност в рамките на две години да увеличат дела на произведените в страната автомобилни компоненти. Това предлага на автомобилния сектор "известно облекчение", докато компаниите инвестират в по-голямо производство в САЩ, каза Тръмп. "Просто искаме да помогнем на автомобилните производители, ако те не могат да си осигурят компонентите, от които се нуждаят, без да ги санкционираме," обясни той.

Белият дом обяви, че промяната няма да засегне митата от 25 на сто, наложени върху внасяните в САЩ автомобили, които наброяват около 8 милиона годишно.

Международни договорки

Междувременно министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви пред Си Ен Би Си, че е постигнал международна сделка с държава, която би трябвало трайно да облекчи "реципрочните" мита, които Тръмп планира да наложи. Лътник отказа да я назове, уточнявайки, че сделката все още не е финализирана. "Имам сключена сделка, но трябва да изчакам техният премиер и парламент да дадат одобрението си," каза той.

Тръмп заяви пред репортери, че смята "че ще имаме сделка с Индия". На този фон представители на южнокорейското министерство на търговията, промишлеността и енергетиката ще пристигнат днес във Вашингтон, за да се опитат да постигнат напредък по потенциална сделка относно митата.

Перспективи за Южна Корея и Япония

Целта е да бъде облекчено въздействието на ставките върху вноса на автомобили и стоманени продукти, пише в изявление на министерството. Южнокорейски представители заявиха, че двете страни все още не са в официални преговори, но полагат основите за разговори, които вероятно ще продължат след президентските избори на 3 юни, когато се очаква да бъде сформирано и ново правителство в Сеул.

Южна Корея заяви, че е поискала освобождаване от реципрочни тарифи и вносните мита за автомобили, стомана и други стоки, и е предложила сътрудничество със САЩ в областта на корабостроенето, енергетиката, както и мерки за справяне с търговските дисбаланси.

Сеул и Вашингтон планират също така да проведат разговори относно немитническите бариери, включително валутната политика и регулациите за вноса на автомобили, ориз и говеждо месо. В същото време министърът на икономическата и фискалната политика на Япония Риосей Аказава, който води преговорите на страната му със САЩ, заяви, че Токио се стреми към стабилен напредък в преговорите с Вашингтон, тъй като загубите на японските автомобилни производители непрекъснато се увеличават, допълва Киодо.

"Ръководител на автомобилен производител, с когото разговаряхме, заяви, че компанията му понася загуба от 1 милион долара всеки час," каза Аказава пред репортери в Токио преди да отпътува към Вашингтон за втори кръг от преговори. "При такива обстоятелства трябва да се стремим към стабилен, но бърз напредък," добави той, посочвайки, че никоя японска компания няма достатъчно голям марж на печалба, за да компенсира ставките от 25 на сто.

Аказава допълни, че втори кръг преговори със САЩ ще се проведе утре в американската столица. В първия кръг от преговорите в средата на месеца американската страна изрази недоволство от броя на произведените в САЩ автомобили, внасяни в Япония, като настоя Токио да отвори пазара си за внос на повече американски земеделски култури като ориз, говеждо месо и картофи.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини