Динамика на световните зърнени пазари: Понижение на цените на пшеницата и царевицата
Цените на зърнените култури продължават да варират, докато рафинираната захар бележи ръст

Напрегнатата геополитическа ситуация, непредсказуемата тарифна политика на САЩ и разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница поддържат динамика на световните зърнени пазари, отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.
След сериозното понижение на котировките ФОБ за пшеница, която се търгува в Чикаго, миналата седмица, настоящият тренд на понижение продължава, но слабо. В Чикаго цената на пшеницата е намалена с 2 долара, достигайки 230 долара за тон. Във Франция спадът на цената е с 2 евро, до 220 евро за тон. В Украйна, където се възобновява квотната система за износ от юни, цената е понижена с 2 долара, до 250 долара за тон, а Русия отчита спад с 1 долар, до 252 долара за тон.
Цената на царевицата, която преди месец претърпя значителен срив, сега показва опити за възстановяване. В САЩ цената на царевицата се увеличава с 4 долара, достигайки 210 долара за тон, докато във Франция спада с 2 евро, до 208 евро за тон, а в Украйна намалява с 2 долара, до 238 долара за тон.
Променливост на цените на ечемика и рапицата
Цената на ечемика в Украйна е много променлива, с ясни повишения и загуби. След рязкото повишение в средата на февруари, настоящата цена е сравнително спокойна, падаща с минимални 1 долар до 237 долара за тон. Рапицата, търгувана на борсата "Юронекст" с доставка през май 2025 година, също следва общата тенденция към понижение, намалявайки с 3,75 евро, до 517,25 евро за тон.
Тенденции при рафинираната захар и търговията със зърнени стоки
Цената на рафинираната захар за майския контракт се увеличи с 6 долара, достигайки 543,80 долара за тон на борсата в Лондон. Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса остава спокойна, като търсенето на фуражна пшеница продължава при цена от 340 лева за тон.
Цените на основните стоки са стабилни, с много нови оферти за продажба на семена, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и законсервирани хранителни продукти. В подкръг "Индустриални стоки" на ССБ сделките за газьол за ПКЦ са на цена 2148 лв./хил. л, а за отпадъци от черни метали – 336,52 лева за тон.