Цените на петрола растат с резерви заради летното търсене и икономически предизвикателства

Повишението на Brent и WTI пострада от опасения за световната икономика, но подкрепено от силно потребление в САЩ и Китай

Цените на петрола растат с резерви заради летното търсене и икономически предизвикателства
Снимка © Robert F. Bukaty, БТА

Цените на петрола в азиатската търговия регистрираха повишение, подкрепено от очаквания за стабилно лятно търсене в САЩ и Китай – двете най-големи потребителки на суровината. Въпреки положителното движение, ръстът на цените остава ограничен заради опасения за световната икономика, предаде агенция Ройтерс.

Петролът поскъпва, но с резерви

Референтният европейски сорт Brent от Северно море добави 13 цента, или 0,2%, достигайки цена от 68,84 долара за барел. Американският West Texas Intermediate (WTI) увеличи стойността си с 25 цента, или 0,4%, до 66,77 долара за барел.

Това поскъпване идва след две поредни сесии на спад, които бяха предизвикани от заплахата на тогавашния президент Доналд Тръмп да наложи мита на съюзнически на Русия държави, внасящи руски петрол.

Фактори за растежа и предизвикателствата пред цените

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) публикува прогноза, според която очаква по-добро от предвиденото развитие на световната икономика през втората половина на годината. Допълнително, официалните данни от Китай отчитат по-солиден икономически растеж, което подкрепя търсенето.

Анализатори от London Stock Exchange Group (LSEG) подчертават ролята на сезонното търсене на гориво. "Летните пътувания и икономическата активност при индустрията достигат своя връх, което налага растеж в цените на петрола," коментират специалистите.

Според LSEG, увеличеното потребление на бензин в САЩ по време на празничния период около Четвърти юли е ясен знак за оживено търсене. Това се явява компенсаторен фактор спрямо мечите влияния, свързани с натрупване на запаси и опасения около възможни митнически ограничения.

Сезонното търсене и пазарните перспективи

Въпреки че цените се подкрепят от геополитически и икономически данни, неопределеността около митническите политики и световната икономическа динамика остава фактор за ограничаване на по-голямо поскъпване.

В заключение, петролните пазари се движат в баланс между стимулиращото лятно потребление и рисковете, породени от политически и икономически предизвикателства.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent