БВП на Германия нараства с 0,1% през 2023 г. според прогнозата на Ифо
Геополитическото напрежение и митата оказват натиск върху германската икономика и пазара на труда

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия ще нарасне само с 0,1% през 2023 година, според пролетната прогноза на водещи германски изследователи, представена от икономическия институт "Ифо" (Ifo). Прогнозата е изготвена от редица научни организации, включително Института за икономически изследвания "Лайбниц" към Университета в Мюнхен и Института за икономически проучвания в Хале (IWH).
Според анализа, БВП на Германия се очаква да нарасне с 1,3% през 2026 година. В краткосрочен план обаче, новата търговска политика на САЩ и непредсказуемите действия на администрацията във Вашингтон оказват натиск върху германската икономика. Митата върху вноса на алуминий, стомана и превозни средства в САЩ вероятно ще забавят растежа на германския БВП с по 0,1 процентни пункта през текущата и следващата година.
Влияние на митата и геополитическото напрежение
Изследователите подчертават, че конкретните ефекти от митата е трудно да бъдат количествено определени, тъй като тарифите никога не са били повишавани толкова рязко в условията на глобализация. Торстен Шмит, водещ анализатор в Института за икономически изследвания "Лайбниц", коментира: "Геополитическото напрежение и протекционистката търговска политика на САЩ изострят икономическата ситуация в Германия".
Според него, германските предприятия са изправени пред засилена международна конкуренция, особено от страна на китайските компании. "Структурните слабости, като недостиг на квалифицирана работна сила и значителни бюрократични пречки, също оказват негативно влияние на икономическия растеж," добавя Шмит.
Пазар на труда и безработица
Ситуацията на пазара на труда в Германия също се влошава. От средата на 2022 година, броят на безработните е нараснал с 20%, което съответства на повече от 400 000 души. Равнището на безработица е нараснало от 5% на 6,3%. Най-сериозната загуба на работни места е отчетена в производствения сектор, строителството и сферата на бизнес услугите, докато трудовата заетост в публичния сектор и в образованието продължава да нараства.
Изследователите предвиждат, че безработицата в Германия ще нарасне през идните месеци и ще остане стабилна, докато икономическата ситуация не се подобри през 2026 година. Те подчертават, че Германия има структурни икономически проблеми, които не могат да бъдат решени само чрез увеличаване на държавните разходи.
Според анализаторите, част от решението е предприемането на спешни реформи за повишаване на производствения капацитет в страната. Те също така подчертават необходимостта от адаптиране на системата за социално осигуряване към демографските промени, за да се спре рязкото нарастване на разходите, които не са свързани с изплащането на трудови възнаграждения.