Българският фермерски съюз представи селските райони на Европейския конгрес в Познан
Делегация от БФС участва в събитието под полското председателство на ЕС с фокус върху Обща селскостопанска политика и младежи в селските райони

Българският фермерски съюз (БФС) взе участие в Европейския конгрес за обновление и развитие на селските райони, който се проведе в Познан, Полша. Това важно събитие се организира в рамките на Полското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС) и събра ключови представители от аграрния сектор на Стария континент.
Представители на БФС и срещи с международни експерти
В делегацията на БФС влязоха председателят Георги Стоянов, както и Живко Танев и Даниел Йорданов – председател на Младежкия фермерски съюз. По време на конгреса те проведоха срещи с видни европейски и национални представители, сред които Христоф Хансен – еврокомисар по земеделието и храните, Чеслав Шекерски, министър на земеделието и развитието на селските райони на Полша, и Масимилиано Джансанти, председател на европейската организация на земеделските производители COPA COGECA, в която членува и БФС.
В рамките на тези срещи бяха представени основните проблеми и предизвикателства пред българските фермери, сред които важни са адаптацията към новата Обща селскостопанска политика, необходимостта от подкрепа за младежите в селските райони и устойчивото развитие на аграрния сектор.
Основни теми и участници в конгреса
В събитието участваха близо 1500 представители от повече от 15 държави, включително министри, ръководители на институции в ЕС, представители на местни власти, неправителствени организации, учени и лидери на селски общности. Конгресът се фокусира върху няколко ключови теми:
- Новата Обща селскостопанска политика и регионалното развитие;
- Ролята на младите хора и жените в селските райони;
- Бъдещето на земеделието и развитието на устойчиви, свързани селски общности;
- Устойчиво земеделие и гарантиране на хранителната сигурност;
- Иновации и добри практики в агросектора;
- Съхранение на културното наследство и идентичността на селските райони.
От Българския фермерски съюз оценяват участието си като важен принос за поставянето на проблемите на българските земеделци пред европейската общност и за включването им във формирането на политики, подкрепящи селските райони.
Предизвикателства и бъдещи перспективи за селските райони
Европейският конгрес подчерта значението на модернизирането и обновлението на селските райони като ключов фактор за устойчивото развитие на селското стопанство в ЕС. Вниманието към младежите и жените в тези общности се посочва като една от основните стратегии за запазване и развитие на аграрния сектор, като стимулира иновациите и традиционните практики.
Споделеният от участниците опит и добрите практики ще служат като основа за обмен на знания и подкрепа между държавите-членки. Това е особено важно в контекста на промените в земеделските политики, които ще повлияят пряко върху устойчивостта и конкурентоспособността на европейското земеделие.