Българска платформа ще помага за удължаване на здравословния живот

Динамичният здравен резултат ще предлага ежедневни препоръки за дълголетие и превенция на заболявания

Снимка © БТА

Съвсем не е далеч времето, в което сутрин в списъка от ежедневни задачи ще можем да включим и грижата с един ден да отдалечим старостта, превръщайки остаряването в по-здравословен, а защо не и по-бавен процес. Възможността да чуем и разберем посланията на тялото ни всеки ден ще стане факт до края на годината или в началото на следващата, когато се очаква да бъде готова българската онлайн платформа за динамичен здравен резултат, който дава ежедневни препоръки за това как да увеличим дълголетието и да предотвратим заболявания.

Платформата за динамичен здравен резултат, която има за цел да предоставя персонализирани ежедневни препоръки за удължаване на здравословната продължителност на живота и превенция на заболявания, е във финален етап на разработка, разказа в интервю за БТА проф. Милена Георгиева - професор по молекулярна биология към Българската академия на науките и съосновател/главен научен директор на "Епикс.Ейай" (EPIX.AI) - иновативна компания, която съчетава епигенетика и изкуствен интелект за персонализирано дълголетие. Наскоро компанията бе отличена в конкурса "Инвеститор на годината" в категорията "Успешен стартъп".

Изследователската фаза вече е приключена, а подходът е както научно, така и технологично валидиран, разказа ученият и допълни, че в момента тече първата пилотна кохорта с доброволци, която ще даде необходимите данни за оптимизация и финално калибриране на алгоритмите. Очаква се платформата да бъде достъпна за по-широка употреба в рамките на следващите 6 до 9 месеца.

Остаряване по български

В България, както и в повечето държави от Източна Европа, хората остаряват по-бързо в биологичен и функционален смисъл, в сравнение със своите връстници в Западна Европа, разказа проф. Милена Георгиева. Според учения това се дължи на по-ниската здравна култура, по-ограничения достъп до качествена превантивна медицина, по-високите нива на хроничен стрес и икономическа несигурност, както и на неблагоприятната среда и начин на живот.

Според проф. Георгиева преждевременното остаряване и увеличаването на хроничните болести в България не са просто здравен, а стратегически национален проблем. Данните от Европейската комисия, както и от глобални източници като Световната здравна организация и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, също показват, че очакваната продължителност на живота в добро здраве в България е с години по-ниска от тази в страни като Швеция, Франция или Германия, отбеляза ученият.

Общото между държавите от Източна Европа е натрупването на рискови фактори - от ниски нива на физическа активност до хранителни и екологични дефицити, които ускоряват процесите на остаряване и влошават качеството на живот в напреднала възраст. Оттук идва и нуждата от дълбоки политики за управление на остаряването - такива, които включват не само здравната, но и социалната, образователната и иновационната система, посочи проф. Георгиева.

Българите през 2050 г.

Проф. Милена Георгиева вярва, че през 2050 г. българите ще бъдат по-осъзнати и активно ангажирани със своето здраве, качество на живот и дълголетие. Това не е просто надежда, а прогноза, основана на реални научни, социални и икономически тенденции, които следим и анализираме в нашата работа, допълни ученият.

Тя отбеляза, че здравните различия в Източна Европа, включително и в България, са свързани не само с икономически, но и с културни и образователни фактори. През 2050 г. тези различия трябва и могат да бъдат преодолени чрез по-добър достъп до наука, технологии и интеграция на медицината на дълголетието в практиката.

Представям си българи, които не просто се интересуват от здравето си, а разполагат с дигитални решения, които ежедневно им дават препоръки, базирани на собствения им биологичен ритъм. Представям си възрастни хора, които са активни, социално свързани и вдъхновяващи, защото възприемат времето си в здраве не като загуба, а като капитал, каза ученият. Аз вярвам, че България има потенциала да бъде част от това дълголетно бъдеще - с правилните решения, воля и сътрудничество, заяви проф. Георгиева.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини