България рискува глоба от 2,5 млн. евро за забавено транспониране на директива за възобновяеми източници
Министър Жечо Станков потвърди, че санкцията за неспазване на директивата ще бъде 9720 евро на ден

Близо 2,5 млн. евро се очаква да бъде глобата за периода, в който не е транспонирана европейска директива от 2018 година, свързана с проектите за възобновяеми източници на енергия. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на заседанието на парламентарната Комисия по енергетика.
На заседанието, на което се обсъжда и гласува на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, внесен от Делян Добрев, Павела Митова и Красен Кръстев, министър Станков подчерта, че преди Великден или малко след това се очаква Европейският съд да излезе с осъдително решение. Причината е, че в продължение на над три години директивата не е била въведена в националното законодателство.
Това ще доведе до ежедневна санкция в размер на 9720 евро, а натрупаната до момента глоба от 2,5 млн. евро също подлежи на плащане. Станков увери, че всички текстове в законопроекта са изцяло съобразени с националното право и транспонират единствено европейското законодателство във връзка с директиви от 2018 и 2023 г.
Ситуацията с директивите
По думите на министъра, България вече е на прага на осъдително решение по една от директивите, а по втората, която също е със забавено транспониране, е започната наказателна процедура от страна на Европейската комисия. "Направили сме необходимото, за да може текстовете да бъдат транспонирани", добави той.
БТА уточнява, че Директива (ЕС) 2023/2413 на Европейския парламент и на Съвета, приета на 18 октомври 2023 г., изменя Директива (ЕС) 2018/2001 с цел опростяване и ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за проекти, свързани с енергията от възобновяеми източници.
Целите на новата директива
Основната цел е да се улесни и ускори внедряването на такива проекти, като се въведат ясни срокове за процедурите, засили се ролята на единните звена за контакт и се приеме презумпцията, че тези проекти са от по-висш обществен интерес.
На 26 март Комисията по енергетика в парламента прие Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, внесен от Делян Добрев и група народни представители на 21 март. Успешното приемане на закона е важна стъпка за избягване на санкции и за напредък в сектора на възобновяемите източници в България.