Барклис беше глобен с 42 милиона лири за пропуски в контрола срещу пране на пари

Британската банка не е осъществила адекватен мониторинг на рискове, свързани с "Стънт енд Ко." и "УелтТек", припомня FCA

Барклис беше глобен с 42 милиона лири за пропуски в контрола срещу пране на пари
Снимка © Yuki Iwamura, БТА

Британският банков гигант „Барклис“ беше глобен с общо 42 милиона лири от Службата за финансово поведение (FCA) заради сериозни пропуски в управлението на риска от пране на пари, съобщиха ПА Медия и ДПА. Санкциите са резултат от нарушения, свързани с две компании – „УелтТек“ и „Стънт енд Ко.“, а регулаторът подчерта нарушения в контрола и мониторинга на банковите услуги, предоставяни на тези фирми.

Глоби за неадекватен контрол върху "Стънт енд Ко."

Най-голямата част от глобата – 39,3 милиона лири, беше наложена заради неадекватно управление на рискa от пране на пари във връзка с обслужването на „Стънт енд Ко.“, фирма, управлявана от обществения деятел Джеймс Стънт. FCA установи, че „Барклис“ не е събрала достатъчно информация след започване на бизнес отношенията и не е осъществявала адекватен мониторинг след това.

Според съобщенията, „Стънт енд Ко.“ е получила над 46,8 милиона лири от „Фоулер Олдфийлд“, която се счита за „мултимилионна операция за пране на пари“. Въпреки че „Барклис“ е била информирана от правоприлагащите органи за подозрения и за извършения обиск в двете компании, банката не е предприела необходимите мерки за оценка и управление на риска.

През март Джеймс Стънт бе оправдан по обвинения за участие в заговор с пране на пари на стойност 200 милиона лири.

Глоба за пропуски при „УелтТек“ и защита на пострадали клиенти

Освен това, на „Барклис“ е наложена санкция от 3,1 милиона лири заради неизпълнение на изискването да се събере достатъчна информация, преди да се открие клиентска сметка на „УелтТек“ – компания за управление на богатство, която впоследствие фалира.

FCA изтъкна, че банката не е забелязала липсата на разрешително от съответните регулаторни органи, което да позволява на „УелтТек“ да държи пари на клиенти, преди в сметката да бъдат депозирани 34 милиона лири.

В отговор „Барклис“ се е съгласила доброволно да изплати 6,3 милиона лири на пострадалите клиенти на „УелтТек“, които се оказват с недостиг на средства.

Изявление на FCA и призиви към банковия сектор

Тереза Чеймбърс, изпълнителен директор на отдел „Изпълнение и надзор на пазара“ във FCA, подчерта сериозността на последствията от неадекватния контрол върху финансовите престъпления. Според нея, пропуските позволяват на престъпниците да легализират незаконни приходи, а измамниците да подвеждат потребителите.

Тя призова банките да поемат отговорност и да реагират незабавно при съобщени рискове, особено когато те са очевидни. В допълнение Чеймбърс коментира, че „Барклис“ е получила значително намаление на глобата заради широко сътрудничество в разследването и доброволното плащане на засегнатите лица.

Значимостта на строгия контрол при финансовите услуги

Този случай акцентира върху важността на ефективния риск мениджмънт и стриктното спазване на регулаторните изисквания във финансовия сектор. Банковите институции са ключови участници в препятстването на финансовите престъпления и трябва да работят прозрачно и отговорно, за да гарантират сигурността на средствата и доверието на клиентите си.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent