Ваня Григорова алармира за незаконно депониране на отпадъци в София
Общинският съветник призовава за прозрачност в управлението на отпадъците и разкрива нарушения
На извънредно заседание на Столичния общински съвет (СОС) общинският съветник Ваня Григорова от "БСП за България" алармира за незаконно депониране на отпадъци във вече запълнените клетки на депо "Садината". Според Григорова, това представлява кражба от държавния бюджет, тъй като не се плащат дължимите такси от 55 лева на тон за отпадъците.
По време на брифинга Григорова сподели, че представители на БСП са открили около 4000 тона РДФ (твърдо гориво от отпадъци) и пластмаса, които не са били отбелязани, тъй като са се намирали извън рамките на завода за третиране на отпадъци. Тя обясни, че Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) е констатирала наличието на тези отпадъци и е издала предписание те да бъдат преместени. Според Григорова, до 9 април отпадъкът е трябвало да бъде изнесен към циментовите заводи и топлофикациите в страната, а пластмасата да бъде продадена, но това не се е случило, а вместо това отпадъкът е бил депониран в "Садината".
Липса на информация за управлението на отпадъците
Друг общински съветник от БСП, Иван Таков, изрази недоволство от липсата на ясна информация относно управлението на отпадъците в завода. Той посочи, че не са получени данни за количествата отпадъци, които са постъпили и рециклирани, както и за депонираните тонове. Таков отбеляза, че скоро изтичат договорите с фирмите за почистване на столицата и попита защо все още не е обявен нов конкурс за избор на нови фирми.
Таков също така коментира, че столичните жители плащат над 20 милиона лева годишно за развозването на софийския РДФ в страната. Той подчерта, че е имало множество проверки от РИОСВ, в които не са отчетени нарушения, и призова кмета да покаже констативните протоколи от тези проверки. "Искаме да видим какви са констатациите в тях и защо ги крият, след като няма нарушения и проблеми", добави Таков.
Нужда от яснота за отпадъците
По думите на Таков, след като не са получили официални данни, те са съставили свой собствен баланс. Според него, от подадените данни в завода са влезли 408 582 тона отпадъци, от които рециклируемите материали са едва малко над 14 000 тона, РДФ са 89 000 тона, а депонираните отпадъци възлизат на 27 600 тона. Оползотворените отпадъци, отбелязани в анализа, са 96 000 тона, но остават 135 000 тона, чиято съдба остава неясна.
Таков призова за яснота относно местоположението на тези 135 000 тона отпадъци и за обяснение на терминологията, свързана с оползотворените 96 000 тона.