Томислав Дончев посети ИФТТ-БАН за 50-годишнината на лазера с пари на меден бромид
Министърът се срещна с учените и обсъди иновации в лазерните технологии и нови проекти

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев посети Института по физика на твърдото тяло към Българската академия на науките (ИФТТ-БАН) на 24 април 2024 г., съобщиха от пресцентъра на БАН. Министър Дончев се срещна с колектива, разработил нов метод за конструиране на ускорители на частици, насочени към леки атоми и ядра, използвайки ултракъси лазерни импулси с висока мощност.
По време на посещението, той се запозна с изследванията, провеждани в основаната от акад. Никола Съботинов лаборатория „Лазери с метални пари“. Тази лаборатория разполага с богата гама лазерни системи, които позволяват изучаването на високоскоростни процеси на ниво молекули и атоми. Изследванията обхващат и анализи за целите на материалознанието, медицината и биологията, като целят усъвършенстването на съществуващите и създаването на нови мощни лазери на пари на меден бромид.
Резултати от експериментите
Проф. Любомир Ковачев и доц. Иван Ангелов от Института по електроника, заедно с доцентите Екатерина Йорданова и Георгия Янков от ИФТТ, проведоха експеримент с фемтосекундната лазерна система на лабораторията. Част от проекта „Екстремна светлина“ (Extreme Light Infrastructure – ELI ERIC), експериментът демонстрира за първи път разпад на хелиеви ядра с последващи реакции на синтез, обясниха от БАН.
През последните три години българският консорциум ELI-ERIC-BG, състоящ се от двата института на БАН и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, инвестира значителни средства в своите национални възможности за лазерни изследвания. Учените припомниха, че от октомври 2024 г. България ще бъде пълноправен член на ELI ERIC, което е от съществено значение за лазерните изследвания и технологичния напредък в страната.
Обсъждане на подкрепа и иновации
Министър Дончев и учените от БАН обсъдиха различни начини за подкрепа на проекта чрез инструментите на Министерството на иновациите и растежа (МИР). Тези инструменти са насочени към насърчаване на иновациите, изобретенията, дигитализацията, научноизследователската и развойната дейност, както и ползите за страната от такъв български проект.
Както БТА писа преди година, вече 50 години българският лазер с пари на меден бромид се използва в медицината, астрономията, изследването на атмосферата и на морето. Тази информация беше споделена от създателя на изобретението акад. Никола Съботинов, който е председателствал Българската академия на науките от 2008 до 2012 г.
На 24 април 2024 г. Институтът по физика на твърдото тяло отбеляза 50-годишнината от изобретяването на лазера с пари на меден бромид, като тържеството се състоя в зала "Проф. Марин Дринов" на Българската академия на науките.