Тома Биков призова ПП-ДБ да се върнат в залата срещу вота на недоверие

Вотът на недоверие поставя под въпрос интеграцията на България в ЕС, заяви Биков

Снимка © БТА

Тома Биков от ГЕРБ-СДС призова колегите от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) да се върнат в залата и да гласуват "против" внесения вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в Европейския съюз. Той направи изказването си по време на разискванията относно вота, внесен от "Възраждане" с подписите на 54 народни представители.

Биков подчерта, че вотът е израз на нарастваща тенденция на противоречия относно членството на България в ЕС, отбелязвайки, че отсъствието на ПП-ДБ от гласуването е "разпад на собствената им политическа идентичност". Според него, избирателите на ПП-ДБ, които вярват в европейската перспектива на България, ще понесат щети от решението на партията да не участва в гласуването.

Той добави, че вносът на вот на недоверие на втория месец от управлението на правителството е необичаен, тъй като външната политика изисква приемственост. Биков посочи, че подписалите вота формации, въпреки конфликтите помежду си, са успели да се обединят около този въпрос, което е показателно за нарастващото недоволство в обществото.

Политическите последици от вота

Според Биков, вотът на недоверие е отражение на групи в българското общество, които са против членството на България в ЕС. "Този вот е израз на тази тенденция и може би е време да отворим разговора не просто за това какво отношение взимаме по една или друга политика на ЕС, а изобщо дали мястото на България е в ЕС", отбеляза той.

Той също така подчерта, че противниците на членството на България в ЕС успяват да се обединят, докато поддръжниците не успяват да направят същото, което е по-голямата опасност за бъдещето на страната. Биков изтъкна, че българската външна политика трябва да бъде в синхрон с европейските стандарти, а не противоположна на тях.

Историческа перспектива

Тома Биков припомни, че стремежът на България към Европа е дългогодишен и е изразен от национални герои като Раковски, Левски и Ботев. Според него, българската политика трябва да остане умерена и в рамките на европейския консенсус, за да се запази европейската перспектива на страната.

В заключение, той изрази надежда, че гласуването ще предостави по-широк мандат на правителството, за да може то да продължи с интеграцията на България в ЕС. Биков сподели, че присъединяването на България към европейските структури е процес, който изисква единство и политическа воля, за да се постигнат желаните цели.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини