Спират процедурата за нов състав на Комисията по досиетата

Очакват се нови номинации, а бившият председател Методи Андреев изрази притеснения за партийния контрол

Снимка © БТА

Процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата е спряна от 51-ото Народно събрание, като в следващите дни се очакват нови номинации и кандидати. Това стана ясно от изказването на бившия председател на комисията Методи Андреев пред Българското национално радио.

Андреев уточни, че не е наясно с причините за спирането на процедурата, като посочи две възможности: "Може да са си казали, че са прави хората, които казват, че предлаганите кандидати не стават за тази работа. Това е оптимистичното обяснение. Песимистичното е, че са се договорили да закрият Комисията", заяви той.

От предложените 10 кандидати, 6 са били от партия ГЕРБ, включително и евентуалният председател, заместник-председател и секретар на комисията. "По принцип в тази комисия, която по закон се състои от 9 души, не може една партия да има повече от 4 човека, защото мнозинството, което взема решенията, е от 5 души. Виждате, че ГЕРБ бяха решили да вземат мнозинството в комисията. Това вече не е обективна комисия, тя се превръща в партийна структура на ГЕРБ", обясни Андреев.

Кандидатите с професионален опит

Според Андреев, проф. Мартин Иванов и доц. Валери Кацунов са единствените кандидати, които имат професионално отношение към материята, с която се занимава Комисията по досиетата. Той коментира, че номинираният Константин Пенчев, бивш конституционен съдия и омбудсман, е гласувал за закриване на комисията, когато е бил депутат от НДСВ. "Кандидат е и бившият главен секретар на МВР при ГЕРБ, който не успя да се справи с проблемите в митниците", добави той.

Работа на Комисията по досиетата

На брифинг с отчет на Комисията, председателят Евтим Костадинов съобщи, че до момента са проверени половин милион души за принадлежност към Държавна сигурност, от които над 21 хиляди са установени с такава, а 6000 от тях са починали. "Притежаваме над 2,5 милиона карти и картони на ДС. Комисията работи с 17 правителства", каза Костадинов.

Членът на Комисията Екатерина Бончева допълни, че един от най-големите проблеми е забраната за обявяване на имената на починалите лица, тъй като те не могат да се защитят правно. "Това скрива Прехода. Искаха достъп до документи на влиятелни лица, но повечето от тях вече не са между живите", обясни тя.

Бончева подчерта и отказа на Българската православна църква да предостави документи и списъци на хора, които трябва да бъдат проверени. "Там е бетон", заключи тя.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини