Синдикатът на медицинските специалисти изисква 150% увеличение на заплатите

Протест пред Министерството на здравеопазването за по-високи възнаграждения и приемане на стандарт за медицинска грижа

Снимка © БТА

Синдикатът на българските медицински специалисти организира протест с искане за увеличение на възнагражденията с 150% от средната заплата в публичния сектор. Демонстрацията се провежда пред Министерството на здравеопазването, където протестиращите блокираха движението на кръстовището пред сградата.

Искания и мотиви на протестиращите

Мая Илиева, председател на синдиката, заяви, че искането за повишаване на заплатите касае всички професионалисти по здравни грижи. Тя посочи, че въпреки наличието на места за обучение на медицински сестри, няма достатъчно желаещи да кандидатстват заради ниските стартови възнаграждения. „Стартовата заплата в магазин е над две хиляди лева, а медицинските сестри започват с много по-малко“, посочи Илиева. Липсата на финансова сигурност, перспектива и реализация според нея демотивира младите да учат и да се реализират като медицински сестри.

Освен увеличение на заплатите, синдикатът настоява и за одобряване на стандарт за медицинската грижа. „Този проект отлежава с години в кабинета на министъра на здравеопазването“, уточни Илева. Тя предупреди, че ако стандартът бъде приет, много болници няма да могат да изпълнят изискванията, като към момента медицинските сестри в страната са около 23 хиляди, а работещите в болниците са само около 11 хиляди.

Отношение към колективния трудов договор и сестринските практики

Илиева коментира и липсата на колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване“. Тя изрази мнение, че такъв вероятно няма и да има, тъй като работодателите използват тази ситуация, за да не спазват трудовите норми.

Във връзка с позицията на Българския лекарски съюз относно предложението за самостоятелни сестрински практики с директно финансиране от здравната каса, Илиева отбеляза, че лекарският съюз счита подобна идея за „нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването“. Тя обясни, че в момента съществуват самостоятелни сестрински и акушерски практики, но те не са пряко финансирани от здравната каса и срещат по-малко възражения. Според нея съпротивата идва само ако тези практики получат пряко финансиране от касата.

Надежда за диалог и подкрепа

Протестиращите очакват да бъдат приети за разговори от ръководството на Министерството на здравеопазването с надеждата да постигнат конструктивен диалог по поставените въпроси. Основната им цел остава значително и устойчиво подобрение на условията на труд и възнагражденията на медицинските специалисти у нас.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини