Конфликтът в Судан продължава над две години с риск от разделяне на страната

Суданската армия контролира Хартум, но паравоенните Сили за бърза подкрепа ударно използват дронове, засилвайки нестабилността.

Снимка © БТА

Конфликтът в Судан, започнал на 15 април 2023 г., продължава вече повече от две години и предизвиква една от най-сериозните хуманитарни кризи в света с масово вътрешно разселване, като перспективи за негов край все още не се виждат. Последните събития на бойното поле засилват опасенията от фактическо разделяне на страната между контролираните от редовната армия и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) райони. Употребата на дронове в конфликта също променя динамиката и характера на войната, констатират експерти.

Положение на фронтовете и риск от разделение

Суданската редовна армия обяви преди месец пълен контрол над столицата Хартум, което беше логично след методичното ѝ настъпление под ръководството на генерала Абдел Фатах ал Бурхан. Това укрепи позициите ѝ по източния бряг на река Нил. В същото време паравоенните СБП, водени от Мохамед Хамдан Дагало - познат като Хемети, отказват да прекратят огъня. По втората годишнина от началото на конфликта те обявиха създаването на паралелно правителство и се стремят да завземат последния голям град западно в Дарфур – Ел Фашер. Ако операцията бъде успешна, това ще затвърди контрола им над западната част на Судан.

Това създава реална заплаха страната да бъде разделена фактически на две части – според контрола на военните сили и СБП, наподобяващо ситуацията в Либия, където множество фракции преследват собствени интереси с подкрепата на външни актьори. По този начин конфликтът заплашва стабилността на Судан, опасения, които се споделят и от международни наблюдатели.

Влияние на дроновете върху конфликта

Употребата на дронове от страна на СБП е ключов елемент в съвременната фаза на войната. Нападенията са насочени основно към стратегически обекти като Порт Судан, който е важна транспортна и логистична точка, критична за хуманитарната подкрепа и базата на правителството, подкрепяно от армията. Ударите по пристанищния град целят да отслабят военните операции и да демонстрират уязвимостта на правителствените сили.

Според британския изследовател Майкъл Джоунс от Кралския институт на обединените служби, "ударите по зони, смятани за безопасни, дори за центъра на формираното от военните правителство, отслабват способността на армията да се представя като политически фактор, полюс на стабилност и източник на спокойствие за суданците". Суданският експерт Хамед Халафала също посочва, че атаките с дронове „служат за създаването на климат на несигурност“.

Бивш судански генерал, цитиран от АФП, обяснява, че СБП използват два основни вида дронове: самоделни носители на самоделни мини и китайски безпилотни летателни апарати модел CH95 с възможност за носене на управляеми ракети. Географските особености на страната – големи разстояния и пустинни територии – също улесняват подобни атаки.

Перспективи и геополитически контекст

Въпреки тежката ситуация, международната общност остава фокусирана върху други конфликтни райони като Украйна и Близкия изток, а Судан получава ограничено внимание освен от време на време дългосрочни донорски конференции, каквато имаше месец по-рано в Лондон.

Анализаторите предупреждават, че няма близък хоризонт за прекратяване на огъня или започване на съществени преговори, тъй като нито военната армия, нито СБП проявяват интерес към компромис. Тенденцията към фактическо разделяне на страната поражда сериозни опасения предвид историческия пример с отделянето на Южен Судан през 2011 г., което доведе до продължителни вътрешни конфликти.

Понастоящем бъдещето на Судан изглежда обвързано с развитието на ситуацията на място, където противопоставянето между двете сили и тяхната стратегия с употребата на нови технологии като дронове ще определят посоката на конфликта.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини