Президентът Радев предлага референдум за въвеждане на еврото през 2026 година

Инициативата, обявена на 9 май, предизвика разнообразни реакции в обществото и политиката

Снимка © Милена Стойкова, БТА

Президентът Румен Радев внесе предложение за провеждане на национален референдум с въпрос дали България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година. Инициативата беше обявена на 9 май и веднага предизвика бурни реакции в обществото и политическите среди. Според държавния глава въвеждането на еврото трябва да се случи след убедителен национален консенсус, като правото на всяко българско гражданство да се произнесе е основно.

Реакции в политиката и обществото

Новината за предложения референдум срещна бърза и разнородна реакция в парламента и социалните мрежи. Веднага след обявяването някои политически групи започнаха да търсят мнозинство, което да отхвърли предложението на Радев. Мненията в социалните мрежи са силно поляризирани, като част от гражданите подкрепят идеята, а други са критични.

Журналистката Емилия Милчева описва подадения сигнал като знак за бъдеща политическа кариера на президента, като това мнение се подкрепя от няколко анализатори и общественици. От своя страна Полина Паунова обръща внимание на влиянието на темата върху управляващото мнозинство, докато комикът и водещ Самуил Петканов и журналистът Иван Бедров коментират темата с ирония и въпроси за бъдещите политически последици.

Позиции на политици и експерти

Предложението на Радев доведе и до сериозни трусове вътре в неговия екип. Крум Зарков, доскорошен секретар по правните въпроси в администрацията на президента, обяви, че подава оставка поради убеждението си, че такъв референдум е противоконституционен. Бившият вицепремиер Атанас Пеканов също изрази позиции по темата.

В същото време политически анализатори като Слави Василев и политологът доц. Мария Пиргова, които са свързани с обкръжението на „Дондуков 2“, подкрепят идеята за референдума. Политологът Даниел Смилов акцентира на избора на дата – 9 май, ден с голяма символика за Европа и България.

От своя страна медиите и обществени меме-страници също реагираха с разнообразни коментари и образи, подчертаващи значението и различните нагласи към предложението.

Значение и контекст на референдума

Въвеждането на еврото е дългогодишна тема в българската политика, като преди два месеца президентът Радев подчерта ползите от присъединяването към еврозоната. Сега той търси обществена подкрепа чрез пряк вот на гражданите по въпроса за валутната интеграция към 2026 година.

Темата също така повдига въпроси за конституционността на подобен референдум и вътрешнополитическите баланси, което се отразява върху мнението на управляващите и опозицията. Допълнително внимание привличат изказванията на бивши и настоящи политици, както и на експерти, които разглеждат инициативата като част от по-широк политически проект.

Сред по-маловажните, но забавни реакции е и темата с „Пепи Еврото“, която журналистът Иван Бедров коментира с ироничен оттенък, както и коментарите на меме-страниците, които допринасят за общественото внимание към инициативата.

Референдумът – пътека към валутното присъединяване

С предложението за референдум президентът Радев поставя начало на процес, който може да закрепи или разклати политическото положение в България. Той посочва, че единството на нацията по този въпрос е ключово за успешното въвеждане на еврото.

Дебатите около инициативата на президента ще продължат да оформят политическата сцена и обществените нагласи през следващите месеци, като важни ще останат въпросите около конституцията, националния консенсус и последиците за управлението на страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини