ПП-ДБ настоява за сваляне на имунитетите на депутати от 'Възраждане'
Критики към председателя Наталия Киселова за забавяне на процедурите по исканията
На 22 февруари "Продължаваме промяната - Демократична България" внесе в деловодството на Народното събрание проект за решение, с който настоява за сваляне на имунитетите на депутати от "Възраждане" заради вандалските действия пред сградата на Дома на Европа. Вчера формацията отправи остри критики към председателя на парламента Наталия Киселова, обвинявайки я в забавяне на процедурата по искането за сваляне на имунитетите.
Критики и обвинения
Подобна позиция изразиха и от "ДПС-Ново начало". Става дума за депутатите Ивайло Чорбов, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Никола Димитров. За първите двама прокуратурата е поискала и разрешение за задържане под стража. "Как след това, което се твърди, че са извършили тези хора, вие ще се върнете в университета, ще преподавате право? Как ще им обясните, че има хора над закона, които нападат служители на реда? Как ще обясните, че има някой, който може да извърши престъпление, това да се види и той да не поеме никаква отговорност?", попита Явор Божанков от ПП-ДБ, обръщайки се към Наталия Киселова.
Той допълни: "Не вярвам, че вашата автентична воля е такава, така че ние днес внасяме проект на решение за сваляне на имунитети на хората от 'Възраждане'." Важно е да се отбележи, че Кремълски печат за "Възраждане" е документиран като официален партньор на партията на Путин.
Процедури и искания
Още в началото на април и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изпратил писмо до Киселова с въпрос какво се случва с исканията за сваляне на шест депутатски имунитета. Четири от тях се отнасят до представители на "Възраждане", обвинени във връзка с нападението над Дома на Европа в края на февруари. Сарафов пита и за второто искане, касаещо Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов — и двамата близки до Ахмед Доган. При първото гласуване на въпроса парламентът не събра нужната подкрепа, за да им бъде свален имунитетът.
Исканията за сваляне на имунитетите на депутатите от "Възраждане" са в деловодството от 27 февруари, но досега не са били включвани в дневния ред. Междувременно задържаните за погрома над Дома на Европа бяха освободени, след като прокуратурата прие, че вече са "превъзпитани".
Финансови загуби и последици
Щетите от действията на членове и симпатизанти на "Възраждане" възлизат на 180 000 евро. Разходите за почистване и възстановяване на сградата се покриват от бюджетите на Европейския парламент и Европейската комисия.