Патриарх Даниил отслужи молебен в Шумен по повод 1160 г. покръстване

Честванията включват изложби, научна сесия и участие на вицепрезидент Илияна Йотова

Снимка © БТА

Патриарх Даниил отслужи молебен в храма „Св. Три Светители“ в Шумен, в съслужение с множество свещеници, в рамките на тържествата, посветени на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. Сред присъстващите на службата бяха много граждани и официални гости, сред които и вицепрезидентът Илияна Йотова, която по-рано същия ден откри изложбата „Азбука и история“ в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.

Важността на Шумен за историята на България

Патриарх Даниил подчерта ролята на Шумен и района около него за формирането на българската духовност и култура. „Шумен и районът около Шумен има огромно значение за кръщението на нашия народ, което се е случило в Плиска и първите години и векове на просвещението, на създаването на книжнината, на преводите - те започват тук, от люлката на нашата българска цивилизация, такава каквато я познаваме днес“, заяви той пред журналисти.

Патриархът изрази радостта си от развитието на духовните традиции в града, като отбеляза, че издигането на нови храмове показва, че тази традиция е жива. „За нас е радост, благословение и чест да посетим днес Шумен във връзка с тази бележита годишнина и нека Бог ни благославя да пазим, развиваме и да надграждаме, да усвояваме и прилагаме в живота си това, което са ни завещали нашите предци“, добави той.

Програма на честванията

Негово Светейшество е в Шумен с делегация от Светия синод за участие в събитията, посветени на важните годишнини. Както беше съобщено от БТА, честванията започнаха на 1 май във Варна и продължиха вчера в Плиска – историческото място, където е станало покръстването на българския народ.

Днес в Корпус 1 на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ ще се състои пленарна научна сесия, посветена на двете значими годишнини. Тази сесия ще събере учени и специалисти, които ще разгледат историческото и културното наследство, свързано с покръстването и създаването на българската азбука.

Значение и съвременни послания

Тържествата в Шумен символизират дълбока почит към историческите корени и културната идентичност на България. Те подчертават непрекъснатата връзка между миналото и настоящето, както и необходимостта от съхранение и предаване на духовните и културни традиции на бъдещите поколения.

Патриарх Даниил и официалните гости акцентираха върху отговорността да се развиват и надграждат тези ценности в съвременния живот, като призоваха за единство и духовна солидарност сред българския народ.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини