Парламентът обсъди референдум за еврото и подготвя вот на недоверие
Дебати в Народното събрание включваха предложението на президента Радев, протестите в столичния автотранспорт и изслушването на министъра на вътрешните работи

Депутати в Народното събрание коментираха ключови политически и социални въпроси в началото на последното заседание. Сред тях бяха предложението за национален референдум относно въвеждането на еврото в България, върнато за недопустимо от председателя на парламента, планирания вот на недоверие от партия "Величие", протестите на служителите в столичния автотранспорт и предстоящото изслушване на министъра на вътрешните работи по казуса с контрабанда в Пловдив.
Референдумът за еврото и реакциите в парламента
Предложението на президента Румен Радев за провеждане на национален референдум за въвеждането на еврото бе върнато от председателя на Народното събрание Наталия Киселова като недопустимо. Христо Терзийски от ГЕРБ-СДС подкрепи решението на Киселова, определяйки го като „юридически обосновано“, но заяви, че президентът с това предизвиква „разделение на обществото“.
В опозиция Радостин Василев, лидер на МЕЧ, обяви, че това решение нарушава конституцията и нарече отказа от поставяне на предложението за гласуване „противоконституционно“. Той допълни, че има несъответствия и в позицията на президента, който преди време е смятал, че такъв референдум е невъзможен, но сега го предлага. Според него темата за замяната на българския лев с еврото не трябва да бъде свързвана с геополитически интереси и "хибридни атаки".
От своя страна Ивелин Михайлов, водач на партия „Величие“, подчерта, че президентът е в правото си да търси съгласие чрез референдум и го определи като най-подходящия механизъм за решаване на въпроса. Той критикува председателя на парламента за партийна пристрастност в полза на управляващите.
Подготовка за вот на недоверие и кадрови въпроси
Партия „Величие“ подготвя вот на недоверие с обширна документация – 1244 страници, подкрепени с 6100 доказателства, включващи твърдения за престъпления с искане за наказателни действия. Според Михайлов предстои допълнително разследване на фирмите и лицата, свързани с поръчки през последните месеци, включително проверка на стандарта им на живот и декларираните доходи.
Партиите МЕЧ и ДПС обещават подкрепа за вота, а денят се очаква да донесе официална позиция и от „Възраждане“. Михайлов изрази съмнения за сътрудничество между „Демократична България“ и други политически фигури, като заяви, че ще внесат вота на следващата седмица, ако успеят да съберат необходимите подписи.
Радостин Василев потвърди подкрепа за вота след запознаване с мотивите.
Социалните протести и министерското изслушване
Кметът на София Йорданка Фандъкова се изказа по повод протестите на служителите в столичния автотранспорт, като обърна внимание на необходимостта от диалог за разрешаване на проблемите. Тя изрази недоволство от липсата на комуникация и критикува организаторите, че не са съобразили интересите на родители и ученици, като пускането на децата в последния момент от училище е „абсолютно недопустимо“.
Що се отнася до предстоящото изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов във връзка с контрабанден скандал в Пловдив, Христо Терзийски заяви, че очаква истината да излезе наяве и е уверен в прозрачността на действията на министъра. Според него всичко ще бъде изяснено в рамките на днешното заседание.
Актуални политически процеси и обществена динамика
Дебатите около предложението за референдум и организираните вотове за недоверие показват напрежение и разделение в българската политика. От една страна стои стремежът за конституционно и обществено съгласие по важни въпроси като валутния съюз, от друга – остра критика към институциите и изпълнението на техните функции.
Протестът на столичния автотранспорт и реакциите на властите подчертават значимостта на диалога и социалната отговорност, докато изслушването на министъра на вътрешните работи акцентира върху необходимостта от прозрачност и борба с престъпността.