Комисия предлага наказателна лихва върху глобите от датата на връчване

Временната парламентарна комисия подкрепи мерки като забрана за технически преглед при неплатени глоби и по-ниски алкохолни граници за рискови шофьори

Снимка © БТА

Временната парламентарна комисия по проблемите с безопасността на движението по пътищата предложи да се въведе наказателна лихва върху глобите от датата на връчването им. Това съобщи председателят на комисията Андрей Рунчев след заседание, на което бяха разгледани мерки за по-строг контрол и ефективно прилагане на наказанията.

Наказателна лихва и забрана за технически преглед при неплатени глоби

Според Рунчев издадените наказателни постановления, актове и фишове често остават неплатени от страна на водачите. За да се повиши дисциплината, комисията прие, че върху глобите трябва да тече наказателна лихва от момента на тяхното връчване. „Когато водач не плаща глобите си, редно е да получава допълнително наказание“, коментира той пред БТА.

Освен това бе взето решение автомобилите на собственици с неплатени наказателни постановления и фишове да не се допускат до технически преглед, като реализацията на тази мярка се очаква да стане факт в следващото лято.

Новите ограничения на алкохол за определени категории шофьори

Комисията подкрепи и предложение за въвеждане на по-ниска максимална граница на алкохол в кръвта за начинаещи шофьори, професионални водачи и шофьори на обществен транспорт – максимум 0,2 промила. Това ще ограничи възможността за шофиране след употреба на дори минимално количество алкохол при тези рискови групи.

Предстоящи действия и доклад от комисията

Членовете на комисията планират да проведат още едно заседание, на което ще довършат разглеждането на всички предложения и идеи за законодателни промени и развитието на политиките за пътна безопасност. Андрей Рунчев уточни, че до края на месеца комисията трябва да приключи работата си и да гласува окончателния доклад.

„Ако бъде преценено, че някои от предложенията са добри, те ще бъдат внесени за обсъждане в ресорните парламентарни комисии“, посочи Рунчев.

Контекст и мотиви за действията на парламентарната комисия

Парламентът създаде Временна комисия на 21 февруари по повод високия брой пътнотранспортни произшествия и загинали при катастрофи в страната. Комисията работи в рамките на три месеца и в хода на заседанията си изслуша мнението на различни експерти, представители на институции и други заинтересовани страни, за да формулира адекватни решения за подобряване на пътната безопасност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини