Парламентарната комисия изслуша кандидатите за НБКСРС
Седем кандидати представиха приоритетите си за контрол на специалните разузнавателни средства

Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност изслуша седемте кандидати за председател, заместник-председател и членове на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС). Основните приоритети на кандидатите включват активното наблюдение над процедурните действия и разрешенията за употреба на СРС, както и организацията, съхранението и унищожението на събраната информация.
По време на представянето си, Пламен Колев, предложен за председател на Бюрото от ПГ на "Има такъв народ“, заяви: “Това ще се реализира чрез извършване на всеобхватни и своевременни проверки.” Той допълни, че предвижда създаването на електронна форма за подаване на сигнали, тъй като много от тях сега са невалидни поради грешки, допуснати при подаването им.
Таня Райчева, номинирана от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) за председател на НБКСРС, подчерта, че Бюрото трябва да прилага три основни принципа – законност, независимост и екипност. Тя отбеляза, че общата нормативна база е многократно изменяна, но все още има празноти и детайли за усъвършенстване. “СРС се утвърдиха като способ, но това не отменя думата на закона, че те трябва да се използват по изключение,” заяви Райчева.
Георги Христов, предложен за заместник-председател на НБКСРС от ПГ на ГЕРБ-СДС, изрази намерението си да продължи надграждането на добрите практики на Бюрото за стриктно спазване на законовите разпоредби. Той акцентира на важността на създаването на конструктивен диалог с всички органи, участващи в процеса, за запазване на правата на гражданите.
Ангел Куртишев, предложен за член на Бюрото от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, подчерта, че за да бъде изискано използването на СРС, трябва да бъде посочен конкретният срок за тяхното използване и мотиви за този срок. “СРС нарушава част от правата на хората, посочени в Конституцията,” обясни той.
Борислав Цветанов, предложен за член на Бюрото от ПГ на "БСП - Обединена левица", добави: “Смятам, че моите възможности и знания, които съм придобил през годините, могат да допринесат за ограничаването на нерегламентираното използване на СРС.” Той настоя, че членовете на Бюрото трябва да изискват цялата документация за лицето, към което ще се прилага СРС.
Илия Антонов, предложен за член от ПГ на ПП-ДБ, изрази увереност, че предизвикателствата на днешната високорискова среда за сигурност изискват много сериозна и независима държавна работа. Ясен Славов, още един кандидат от ПГ на ГЕРБ-СДС, подчерта важността на добрите практики и подобряване на диалогичността между структурите с цел обучаване на личния състав.
В деловодството на комисията са постъпили осем кандидатури, но впоследствие Петрун Вардаров е оттеглил писменото си съгласие да бъде предлаган за член на бюрото.