ОПРЧР създава почти 1500 нови работни места с микрокредитиране

Финансовите инструменти надхвърлиха очакванията с 20% и подкрепят уязвими групи

Снимка © БТА

С подкрепата на финансовите инструменти "Микрокредитиране със споделен риск" и "Портфейлни гаранции с таван на загубите" по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) са създадени почти 1500 нови работни места, което надхвърли очакванията с близо 20%. Това съобщи ръководителят на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) Цветан Спасов по време на конференция в испанската столица Мадрид.

Спасов уточни, че до момента са подкрепени над 900 бенефициента. Подкрепата е насочена основно към стартиращи микропредприятия, включително създадени и управлявани от хора от уязвими групи, както и към социални предприятия. Той подчерта, че едно от основните предизвикателства остава финансирането на уязвими групи, тъй като банките продължават да ги възприемат като високорискови клиенти. Спасов отбеляза, че благодарение на усилията за представяне на целите на Европейския социален фонд, се наблюдава напредък в промените на нагласите към тези групи.

Подкрепа в новия програмен период

Управляващият орган на ПРЧР планира да продължи да предоставя подкрепа чрез финансовите инструменти и в новия програмен период 2021 – 2027 г. Основното нововъведение ще бъде комбинирането на микрокредити с мерки, финансирани по ПРЧР. Това ще позволи още по-широка подкрепа на малките и средни предприятия.

В новия програмен период се планира разширяване на целевата група бенефициенти, които могат да кандидатстват за подкрепа. Спасов изрази надежда, че младите предприемачи ще се възползват от финансовите инструменти. България се очертава като лидер в Европейския съюз по отношение на нагласите към предприемачеството, особено сред младите хора до 30 години, с най-висок дял на ангажирани млади хора със собствен бизнес в Европа – 14%, при средно ниво в ЕС от 9%.

Подкрепа за младежи и обучения

Програмата ще подкрепи и младежи, които искат да достигнат високи нива на умения чрез специфични обучения, които са финансово непосилни за мнозина. Планирано е предоставянето на заеми за такива обучения с възможна 40% субсидия под формата на капиталова отстъпка за всички, които получат сертификат.

Според Цветан Спасов, умението за учене ще бъде най-търсено в дигиталния и зелен преход. Той сподели това по време на откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", организирана от БТА с подкрепата на Европейската комисия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини