Одобрени нови мерки в Програма „Околна среда“ за 2025 г.
Инвестиции в управление на отпадъци, ВиК инфраструктура и биоразнообразие с общ бюджет над 514 млн. лв.

Изменение на Индикативна годишна работна програма (ИГРП) за 2025 г. на Програма „Околна среда“ (ПОС) 2021–2027 г. беше предложено днес по време на Деветото заседание на Комитета за наблюдение. Одобрено е включване на процедура по приоритет „Отпадъци” за изграждане на центрове за поправка и повторна употреба. Това се посочва в прессъобщение на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Индикативният бюджет на инвестицията е близо 145 млн. лв., а всички общини могат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ. Чрез финансирането по тази процедура ще се предостави възможност на общините да увеличат дела на разделно събираните отпадъци, предотвратените отпадъци и отпадъците, подготвени за повторна употреба, с цел подпомагане на прехода към кръгова икономика, информират от МОСВ.
Нови мерки за ВиК инфраструктура
Одобрена е и нова процедура, по която директни бенефициенти са ВиК операторите. Допустимите мерки включват изграждане и реконструкция на ВиК инфраструктура в агломерации с между 5000 екв. ж. и 10 000 екв. ж. Министерството информира, че с изпълнението на проектите по процедурата ще се допринесе за покриване на нормативно установените задължения на България за постигане на съответствие на агломерациите, съгласно европейска директива. Бюджетът за тази процедура е 363,5 млн. лева.
Подкрепа за биоразнообразие и управление на водите
В ИГРП за 2025 г. е включена също нова процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритета „Биоразнообразие”, с директен бенефициент дирекция „Национална служба за защита на природата” в екоминистерството. Допустими са мерките по разработване на специфични и подробни природозащитни цели и специфични мерки за защитените зони от мрежата НАТУРА 2000.
По приоритет „Риск и изменение на климата” за 2025 г. се включва нова процедура във връзка с коментари на Европейската комисия за необходимостта от подобряване на интегрираното управление на водите и адресиране на риска от засушаване. Включва се разработване на План за управление на засушаването, като бенефициент е дирекция „Управление на водите“ в МОСВ. Бюджетът на процедурата е определен на 5 млн. лева.
Одобрени са и методика и критерии за оценка по процедура по Приоритет „Води“, в резултат на което се предвижда актуализиране на Плановете за управление на речните басейни за следващия планов период 2028-2033 година.
„Всяка от темите в днешното заседание се отнася за различни мерки, чиято крайна цел е неизменна - в полза на обществото, в полза на околната среда,” отбеляза министърът на околната среда и водите Манол Генов, който присъства на Деветото заседание на Комитета за наблюдение.
Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. беше одобрена от Европейската комисия през октомври 2022 година. Бюджетът ѝ е малко над 3,5 млрд. лева.