Нови часове по 'Религия' в образователната система, обяви Красимир Вълчев

Министърът представи три програми за изучаване на религия и добродетели в училищата

Снимка © БТА

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) е включен нов учебен предмет "Религия", който е част от факултативните часове. Това стана ясно по време на заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание, на което министър Вълчев отговори на въпрос относно идеята за въвеждане на предмета "Добродетели и религия".

Структура на новия учебен предмет

Вълчев уточни, че са създадени и утвърдени три програми, от които училищата могат да избират. Първата е за православно християнство с елементи на конфесионално образование, втората е ислям с елементи на конфесионално образование, а третата е без конфесионални елементи с акцент върху историята на религиите. Министърът добави, че целта е предметът да бъде разширен и да носи името "Добродетели и религии", което ще постави акцент не само върху религията, а и върху социално-етични и културни компетентности у учениците.

Обсъждане на възпитателната функция

Красимир Вълчев заяви, че новият предмет ще акцентира на етичните норми, които обединяват, а не само на конфесионалния елемент. "Учениците ще имат възможност за избор между програми, подобно на настоящата система", добави той. Вълчев подчерта, че планират да предложат изменения в ЗПУО, които да бъдат публикувани за обществено обсъждане вероятно до средата на май.

Министърът изрази увереност, че сътрудничеството с Българската православна църква и духовенството ще допринесе за успешното реализиране на образователната система, която цели да формира добри хора, а не само знаещи. Вълчев посочи, че възпитанието е важна част от учебния процес и трябва да бъде акцентирано в програмите.

Предишни срещи и сътрудничество

На 19 февруари 2023 г. Вълчев се е срещнал с българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, за да обсъди сътрудничеството между Министерството на образованието и Българската православна църква. По време на срещата те говориха за бъдещите промени в учебните програми и необходимостта от акцент върху възпитателния елемент.

Патриарх Даниил изрази подкрепа за идеята и готовност експерти от БПЦ да се включат в обсъждането на бъдещите промени. Той подчерта значението на образователния предмет, който ще изучава ценности, история и християнско изкуство, с цел да предложи на децата нравствена и морална перспектива, което може да допринесе за намаляване на агресията.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини