Николай Денков: Не участваме в гласуването за вот на недоверие заради еврозоната
Представители на ПП-ДБ подчертаха важността на влизането на България в еврозоната за борба с корупцията
Няма да участваме в утрешното гласуване на вота на недоверие на тема корупция, за да подкрепим най-важния национален приоритет, а именно влизането на България в еврозоната. Това каза съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков пред медиите в кулоарите на парламента преди дебатите по втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“ на тема корупция. Вотът бе внесен по инициатива на МЕЧ и с подписите на "Възраждане“ и на "Величие“.
„Опитват се да представят този вот като избор между борбата с корупцията и влизането на България в еврозоната. Всъщност едно от най-мощните средства за борба с корупцията е да вкараме в България всички европейски контролни механизми, част от тях в момента липсват“, добави Денков.
По негови думи, ако България беше в еврозоната, нямаше да могат съмнителни лица да теглят десетки милиони левове в чували и сакове, и да ги изнасят без да има последствие. Видно от това, което се случва в 51-ото Народно събрание, е, че в него антикорупционно мнозинство, което да е готово да изолира Делян Пеевски от нерегламентираното упражняване на власт, няма. „Дебатът, който ще видим в зала, ще бъде прах в очите на хората“, коментира съпредседателят на ПГ Надежда Йорданова.
Според нея 51-ото НС като че ли има прорурско мнозинство, което е станало ясно от намерението на правителството да не довърши сделката за продажбата на реакторите на проекта АЕЦ „Белене“, а да го рестартира. „Това е добронамерен жест към Путин“ от страна на Борисов и управляващите, подчерта Йорданова. Тя постави въпроса дали по този начин не се поставя под риск еврозоната.
На влизане в сградата на Народното събрание Лена Бориславова, зам.-председател на ПГ, коментира пред журналисти, че ситуацията не е нова и влизането в еврозоната остава приоритет за ПП-ДБ. „Ако ние не искаме КТБ да се повтори, няма кое да го спре по-силно от това България да е в еврозоната, Европейската централна банка и надзора там“, посочи Бориславова. Тя добави, че регулаторите и мнозинството, което ги избира, няма как да спрат второ КТБ. „Една ЕЦБ, един надзор, едно влизане в еврозоната би спряло тази корупция“, смята тя.
Лена Бориславова отговори, че не са верни обвиненията, че ПП-ДБ заедно с "ДПС-Ново начало" крепят това мнозинство. За да мине вотът на недоверие, са необходими 121 гласа. "ДПС-Ново начало", заедно с "Има такъв народ", "БСП-Обединена левица" и ГЕРБ-СДС, имат над 130 гласа. „Дори ние да го подкрепим, този вот на недоверие няма как да мине, защото Делян Пеевски получава от Борисов това, което му трябва в момента“, добави депутатът. „Това правителство прилича много на Тройната коалиция, за съжаление“, каза още тя.
По думите ѝ проблем е самият Борисов, който не желае да се изолира от "ДПС-Ново начало". БСП и ИТН, които подписаха санитарния кордон, също показаха, че на практика не желаят да се изолират, защото им е по-изгодно да има алъш-вериш с Пеевски. Бориславова допълни, че и при гласуването на бюджета са станали видни "директните линии" от седем милиарда, които ще бъдат изляти в няколко държавни дружества. „Няма как ние да участваме с такива хора в управление, при положение, че по този начин са заявили приоритетите си“, завърши Лена Бориславова.