На 23 май в УниБИТ се провежда 21-вата Студентска научна конференция
Конференцията „Информация – хуманизъм – любов“ отбелязва 75 години УниБИТ и 24 май с научна програма и международно участие

На 23 май в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) ще се проведе 21-ва Студентска научна конференция и изложба, посветена на темата „Информация – хуманизъм – любов“. Събитието е част от честванията на 75-годишнината от създаването на университета и ще се състои в зала „Тържествена“. Организатори са Студентското научно общество при УниБИТ и Научноизследователският център за стимулиране на студентската академична активност.
Празник на българската духовност и култура
Конференцията е свързана с 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Програмата ще акцентира върху отбелязването на 1170 години от създаването на българската азбука от светите братя Кирил и Методий, както и на 260-ата годишнина от първия препис на „История славянобългарска“.
Официалното откриване ще започне с академична интеракция под заглавието „Азбучна молитва за българската хоругва: Корабът на духа на България“. Тя е посветена на информационния код на българската духовност, литература и книжовност и ще постави акцент върху ролята на словото и културата в националната идентичност.
Интерактивно участие и международно научно присъствие
За първи път в рамките на конференцията ще бъде реализирана интеракция с участието на братята Кубрат и Тервел Пулеви, които ще въплътят хановете Кубрат и Тервел от рода Дуло. Детайлите на представлението ще бъдат обявени непосредствено преди започването му. Режисурата на събитието е поверена на проф. д.н. Александра Куманова и д-р Николай Василев, като редактор на текста е отец Стефан Пашов. Музикалното оформление е дело на Розалина Касабова, а технологичният координатор – гл. ас. д-р Любомир Гоцев.
Докладите ще бъдат изготвени от студенти и докторанти от България и чужбина, а експертната оценка ще бъде осъществена от учени от четири континента и 23 държави. Научната част на конференцията ще бъде под ръководството на проф. д.н. Ирена Петева и проф. д.ик.н. Стоян Денчев.
Научна програма и тематични секции
Очаква се в рамките на събитието да бъдат представени над 300 доклада и научни съобщения. Те ще бъдат разпределени в следните основни секции:
- Библиотекознание, библиография и книгознание
- Информационни технологии
- Културно-историческо наследство
Тази конференция предоставя възможност за обмяна на знания и идеи между млади учени от различни държави и области, стимулирайки академичната активност и развитието на научните изследвания в българската и международната общност.