Министър Манол Генов призовава за законодателни промени срещу нерегламентираните сметища
Предложенията на общинските съвети са ключови за подобряване на управлението на отпадъците в България

Министърът на околната среда и водите Манол Генов призова председателите на общинските съвети в България да представят своите предложения за законодателни промени, свързани с проблема с нерегламентираните сметища в страната. Призивът беше отправен по време на среща в Пловдив с Националната асоциация на председателите на общинските съвети, чийто общо събрание се провежда днес.
„Призовал съм всички, а сега и вас - дайте законодателни предложения. Вие най-добре виждате недостатъците в действащото законодателство по отношение на превенция, предписания и наказателна дейност в това отношение“, заяви Генов.
Контрол и сътрудничество с кметовете
Министърът подчерта, че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) контролира кметовете чрез регионалните дирекции, които проверяват как те изпълняват задълженията си по Закона за управление на отпадъците. „Правил съм много срещи с кметове, за да споделят те техните предложения за това как и могат ли да се справят с ликвидирането на нерегламентираните сметища. Много от кметовете изразяват невъзможност да се справят с тази задача“, добави министър Генов.
Нова система за събиране на битови отпадъци
В рамките на обсъждането, министър Генов засегна и темата за въвеждането на нова система за събиране на битови отпадъци. „От програма 'Околна среда' с новия програмен период има 5 млн. лв., които са договорени с Националното сдружение на общините в България. То е провело процедура за избора на консултантска фирма“, коментира той.
Според министъра, консултантската фирма ще проведе проучване на опита и моделите, които се прилагат в Европа и света относно събирането на битови отпадъци и ще селектира подходящи модели за България. „В тези модели, предполагам, много от вашите общини ще припознаят най-добрия и адекватен модел, който могат да приложат“, отбеляза Генов. Той уточни, че процедурата трябва да приключи до лятото, а крайният срок за въвеждане на новите модели е 1 януари 2026 година.
Министърът изрази и загриженост относно разнопосочната практика по отношение на контрола на движението на строителни отпадъци в момента.