Министър Георги Георгиев: Управлението е технократско и ориентирано към гражданите

След 100 дни кабинетът представя важни законопроекти за преодоляване на пречките пред еврозоната

Снимка © БТА

Правосъдният министър Георги Георгиев определи управлението на кабинета след 100 дни като технократско и ориентирано към проблемите на гражданите в ефира на предаването "Неделя 150" на БНР. Той подчерта, че е вложен значителен труд за преодоляване на пречките по пътя към еврозоната и за защита на европейските средства, които българските граждани трябва да получат.

Георгиев заяви, че ако мерките не бъдат приети навреме, проектите няма да могат да бъдат отчетени пред Европейския съюз и разходите ще паднат върху гражданите. "Това е големият проблем", каза той.

По думите на министъра, в рамките на 100 дни са били представени 10 законопроекта, което означава, че на всеки 10 дни е имало важни нормативни актове. Основната им цел е да се разблокират 10 милиарда лева по Плана за възстановяване. Георгиев добави, че до края на май се очаква да бъде завършена работата по целия пакет, с което ще се разблокира второто плащане за България.

Министър Георгиев също така акцентира на необходимостта от поддържане на качеството на законопроектите, въпреки темпото на работа. "Правосъдната система няма нужда от професионални оплаквачи, а от конкретни законодателни решения и от реформаторски настроени хора", заяви той.

Приоритети и законодателни инициативи

Сред важните приоритети, които Георгиев открои, е излизането на България от "сивия" списък за изпиране на пари и участието в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. "Мястото ни е сред развитите държави", подчерта той.

Министърът коментира и проблема с катастрофите по пътищата, като отбеляза, че бавното правосъдие е "втората смърт" за близките на загиналите. Той представи различни законодателни инициативи, включително законопроект за използване на трафик камерите за контрол на пътя, и изрази надежда за парламентарна подкрепа.

Георгиев добави, че "за да е ефективно, наказанието трябва да е неизбежно". По думите му, повишаването на наказанията не е автоматично решение и работят по създаването на адекватни закони, които да отговарят на реалностите в пътната безопасност.

Борба с имотната мафия

Относно т.нар. имотна мафия, правосъдният министър сподели, че тя е по-силна, отколкото е предполагал. Той увери, че държавата не е безсилна и добави, че следят всяка нова схема, за да могат да я адресират с законодателни промени. "Прокуратурата и съдът трябва да доведат докрай започнатото от държавата", заключи Георгиев.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини