Кристиан Вигенин: България трябва да модернизира индустрията за достъп до европейските фондове

Евродепутатът призовава за инвестиции в нови производствени линии и независимост от внос

Снимка © БТА

Българският евродепутат Кристиан Вигенин подчерта важността средствата от Плана за превъоръжаване на ЕС да бъдат насочени към европейската индустрия, особено българската. В интервю за БТА той изрази опасения, че България трябва бързо да модернизира своите заводи, за да се възползва от над 800 млрд. евро, предвидени в Бялата книга за европейската отбрана.

През март Европейската комисия представи Бяла книга за европейската отбрана и Плана „ReArm Europe“/Готовност 2030, който цели да подобри военната готовност на страните членки. Вигенин акцентира, че е необходимо правителството в България да започне работа по модернизацията на заводите, за да произвеждат продукция, отговаряща на стандартите на ЕС.

„Голяма част от военната ни продукция работи с лицензии от съветско време и се изнася за райони, които все още използват такова въоръжение“, коментира Вигенин. Според него, за да могат българските производители да получат достъп до европейските фондове, е необходимо да инвестират в нови производствени линии.

Нужда от независимост от внос

Вигенин подчерта, че ЕС не може да произвежда всичко необходимо и че има значителен внос от САЩ. Той призова за независимост от външен внос, заявявайки, че „за да бъдем устойчиви, независими и сигурни, трябва да имаме индустрия, която да може да произвежда всичко, от което имаме нужда“.

Евродепутатът подчерта, че позицията на Социалистите в Европейския парламент е в подкрепа на инициативата, но те са чувствителни относно начина на финансиране, за да не се наруши Кохезионната политика. Според него е важно да се включат проекти, които имат военно предназначение, като магистрали и цифрова инфраструктура, в контекста на сигурността на ЕС.

Координацията между страните членки

Вигенин изрази притеснение относно координацията между страните членки, отбелязвайки, че „засилването на отбранителните способности не е свързано само с увеличаване на средствата, които се инвестират в закупуване на оръжия“. Той посочи, че трябва да се подобри сътрудничеството в рамките на ЕС, за да се изградят ефективни съвместни военни способности.

Според него, в България няма усещане за пряка заплаха, особено от Русия, докато други страни в ЕС, като балтийските държави и Полша, се чувстват директно застрашени. „Различната оценка на равнището на заплаха влияе на начина, по който се възприемат всички тези идеи“, добави Вигенин.

На 4 март председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи плана за превъоръжаването на ЕС, който предвижда държавите членки да могат да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване към отбранителни цели. Вигенин подчерта, че е важно да се осигурят средства за доставките на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана и други технологии, необходими за укрепване на отбраната на ЕС.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини