Красимира Катинчарова: „Величие“ подкрепя всеки вот на недоверие към правителството
Депутатката подчертава легитимността на парламента и проблемите в земеделието
Народният представител Красимира Катинчарова обяви, че партия „Величие“ ще подкрепя всеки вот на недоверие към правителството, стига да има добри мотиви. Тя подчерта, че почти всеки мотив е приемлив срещу настоящото правителство, което според нея не е легитимно.
Катинчарова отбеляза, че с влизането си в Народното събрание, те са заявили, че не признават легитимността на парламента. „Ние доказахме, че тези избори бяха най-голямата кражба и изборна измама през последните 34 години и обявихме, че ще работим за свалянето на това правителство“, каза депутатът. Тя уточни, че главната цел на партията остава свалянето на правителството и ще се коалират с когото могат, за да я постигнат.
Проблеми в земеделието
В началото на изявлението си, Катинчарова посочи, че декларацията им в пленарна зала е била на тема поливно земеделие и хидромелиорации. В момента в пленарната зала се изслушва министърът на околната среда и водите Манол Генов по повод проблеми с питейната вода.
По думите на депутатката, в момента се очертава криза и в поливното земеделие. България е имала 17 млн. декара поливно земеделие и производителите са склонни да инвестират средства за възстановяване на системите за поливане. Катинчарова предупреди, че България, която е на предпоследно място по повърхностни ресурси на сладка вода в Европа, не може да си позволи да хаби водата си.
Предложения за промяна в законодателството
„Частни инвеститори и земеделци могат да вложат средства в възстановяването на помпените станции по поречието на река Дунав и по поречието на големите реки“, посочи Катинчарова. Според нея, е необходимо да се промени режимът на регистриране на сондажни кладенци, за да се улесни достъпът на земеделците до водни ресурси.
Тя предложи законодателството да позволи на земеделците да ползват до 50 литра в секунда вместо сегашните пет литра, с цел да захранят около 2 млн. декара поливна площ. Предложението включва и плащане на такса на декар за сондажно водоснабдяване в размер на 20 лв., което би генерирало 40 млн. лв. приходи в бюджета при 2 млн. декара поливна площ. Икономическият ефект от увеличаването на поливната площ се оценява на около един милиард лева допълнително в бюджета.